MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů

Rubrika pojmů

Jana Částková, D-club

Pokračujeme písmenkem "G"

GABARDÉN
Název je odvozen od francouzského modelového salonu Gabartin. Jde o tkaninu, ať už vlnařského, bavlnářského či hedvábnického charakteru. Je hustě dostavená a vyznačuje se šikmým keprovým řádkováním. Nyní je opět v módním kurzu díky razantnímu nástupu dámských i pánských plášťů – trenčkotům, s inspirací vojenského historického pláště. Nově se z ní vytváří pánská letní saka, je vhodná pro kalhoty, kostýmy i letní sáčka.

GÁZA
Gázou se nazývá jemná a velmi vzdušná tkanina nepatrné hmotnosti, která se tká v plátnové vazbě z velmi jemných přízí. Výsledný vzhled gázy je transparentní, s mírnými nepravidelnostmi jednoduché příze. Výchozím materiálem je bavlna. Původně byla určena jako obvazový materiál v lékařství pro možnost sterilizace vyvářením. Zatímco tam se už začínají prosazovat novodobé sterilní jednorázové technické materiály a nanotechnologie, v módě je gázový sortiment velmi žádaný – zejména pro letní sezonu. Přes jeho nedostatky v posunu švů, malé trvanlivosti a ne zrovna snadné údržbě je příjemným vzdušným materiálem. Gázovinu lze využít k pomačkanému vzhledu, navíc se často zdobí výšivkou, tiskem či aplikací. Doménou výroby i spotřeby je Indie, která je v tomto sortimentu nedostižná.

GOLFKY
Být na „greenu“ je dnes téměř nezbytnou podmínkou pro úspěšný start do světa byznysu, politiky či jiných hvězdných výšin. Golfová hřiště v našich krajích rostou rychlostí hub po dešti a lámou rekordy v počtu jamek na hlavu a kilometr čtvereční. Málokdo ale ví, že úzké kalhoty s délkou kousek pod kolena, často ukončené zapínací légou, jsou historickým „dresem“ pro tento noblesní sport. Však také dostaly od golfu své jméno. Ve dnešní době nejsou sice právě vítězi módního světa, ale zůstávají tu jako funkční klasika pro sport a turistiku. Jsou už pochopitelně z nových materiálů, často s podílem elastických elementů.

GLENČEK
Už jsme tady klasické káro měli, opakování je však matkou moudrosti, a tak si budeme opakovat: glenček je tradičním anglickým vzorem především u vlnařských pestře tkaných kvalit. Je tak tradiční, že se stal v současné módě vysokým artiklem – móda dnes velmi často kombinuje historické vzorové náměty s novými technologiemi a kvalitativními faktory. Glenček vzniká vzorovou kombinací snování a házení při tkaní v plátnové či keprové vazbě, a tím se docílí jemného rastrování a působivých kontrastů. Výsledkem je jemně prokreslený členitý vzor kára. Glenček, esterházy káro nebo prince de Galle – všechny názvy platí a – glenček vlastně znamená rodové káro. Nyní se používá pro nové tradiční obleky, saka i kalhoty, i ke sportovním účelům jako tkaný či tištěný vzor na bavlněných kvalitách, často s patinou opotřebovanosti. Je stále v módním kurzu i ve svých neobvyklých modifikacích.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk