MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Novodobá pletařina

Novodobá pletařina

Jana Částková, D-club

Trendy Jaro-Léto 2008

Historicky je strojní pletení mladším oborem než klasická tkalcovina. V žádném případě za ní však nezaostává. Naopak, technické možnosti, využití nejrůznějších typů přízí, elektronické ovládání jednotlivých pletařských elementů, vazební bohatost a možnosti prostorového tvarování vytvářejí z pletařiny dynamicky se rozvíjející odvětví. Příznivé funkční, estetické a kombinační vlastnosti pletenin umožňují široké uplatnění a jsou velmi žádaným oděvním sortimentem. Dalo by se bez nadsázky říci, že z „koláče“ spotřeby u oděvního košíku si ukrajují více než dvě třetiny. Musíme ale brát v úvahu, že je v něm zahrnuto také prádlo a sportovní zboží. I toto zboží podléhá módním vlivům, i když důraz na funkci, příznivé fyziologické vlastnosti a snadnou údržbu je přece jen prioritní.

Trendy léta Letní sezona využije pletené výrobky v široké škále typů – od jemných splývavých žerzejů na šaty a halenky, přes vzdušné keprové úplety na polokošile, pružné bavlněné pleteniny na trička až po přírodní rustikální typy „ručně“ tvořené kreace.
Konfekční zpracování pletené metráže na nejrůznější body, nátělníky, tuniky a šaty bude v rovnováze s dokonale padnoucími regulérními výrobky ve formě letních puloverů, vest a svetrů. Ujímací stopy se tu seřadí do estetického efektu, mnohdy v netradiční „střihové“ formě. Prádlo a sportovní oděvy budou tvarovány s vědomím patřičné funkce, často až s ergonometrickou přesností tvaru a funkčními prvky „větrání“, elastické podpory té které tělové části či její zateplení. U těchto výrobků samozřejmě nestačí jen tvarování, ale také nasazení novodobých vláken a úpravárenských či kombinačních technologií pro naprogramování požadovaných vlastností.
Jednou z nezanedbatelných výchozích složek pro pletené výrobky bude materiál. Pro letní sezónu hrají důležitou roli jemná přírodní bavlněná a lněná vlákna, modifikovaná viskóza i jemné syntetické komponenty, často v promyšlených vzájemných směsích i s podílem elastických příměsí. Ty jsou dnes už pro mnohé výrobky nezbytností a příznivě ovlivňují jejich užitné vlastnosti. Zdobnými prvky budou četné efektní příze od tradičních letních melanží, přes muliné, flamé, froté, buklé po nejrůznější střapečky, prostorové a rustikální efekty, kovové třpyty a hedvábné lesky. Důležité budou kombinace diametrálních dimenzí přízí mnoha vazebních efektů. Hladké pleteniny budou v rovnováze se vzdušnými vazbami petinetů a krajkoví, přírodními strukturami i kompaktními typy, často upravenými do patiny opotřebování.
Nepřeberné kombinace proužků od jednoduchých námořnických po složitější proužkování budou barevně vyvážené, nebudou chybět ani ty s jasnou letní barevností i s mezním kontrastem. Drobné žakarové vzory geometrického charakteru budou komponovány do převážně dvoubarevných kompozic. Technické možnosti „nekonečných“ stříd barevného a vazebního vzorování budou využity v důmyslných a často složitých kompozicích, s respektováním tvarového záměru budoucího oděvu.
Barevná paleta určená pro pleteniny bude široká. Zahrne jemné zapudrované pastely, kultivované temné tóny, přírodní a tropickou náladu i živé a pronikavé letní odstíny.
Pastely budou mít retro charakter s jemně zaprášeným povrchem nebo degradé efektem. Odstíny budou ladit do světle šedé, modré, starorůžové, lila, béžové, žluté, oranžové a zelenkavé barevnosti. Temné tóny se soustředí na tmavě modrou, antracitovou, lilkovou, bordó, fialovou, zelenou a hnědou barvu. I tyto odstíny nebudou čisté a použití s patinou stáří je pro ně důležité.
Zlatá, tyrkysová, fréziová, oranžová, jasná zelená a modrá a lomená červená budou živými módními favority a přírodní tóny béžových, pískových, olivových, khaki i listové zeleně a fialové představují přírodní inspirace. Černá a bílá jsou stále neopomíjenými módními stálicemi. Formy pletených oděvů budou štíhlé až obepnuté, ale i lehce objemné a rozevláté nebo s prvky moderního vrstvení.
Sukně preferují délky nad kolena i kratší, často v kombinaci s kalhoty typu legin. Z jemných splývavých úpletů budou texturovány módní kreace tunik s inspirací antického řasení. U nich je délka mnohočetná, od krátkých bokových po kotníkové. Pas se posune nad přirozenou linii a empírové formy z minulých sezon se ještě zvýrazní. Už zmíněné leginy doplní široké plandavé kalhoty, aktuální bude řada trik a body, důležité budou pulovery a vesty z plochých strojů nebo vytvořené bezešvou tvarovací technikou.
Další funkce pletených oděvů bude doplňková ve formě trik, polokošil, mikin, svetrů a vest. Podstatná bude kvalita a promyšlené detaily, ať už ty funkční či zdobné.
Popleteni z pletenin vstoupíme s radostí do příštího léta!

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk