MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů

Rubrika pojmů

Jana Částková, D-club

E vynechat nemůžeme – je hezky kulaté a nese s sebou důležitá hesla:

ELASICKÉ VLÁKNO – elastomer
Je to tak trochu vynález století, který vylepšuje prozaické denní činnosti, právě tak jako kufr na kolečkách či mobilní telefon. Elastické vlákno znamenalo revoluci ve tvorbě oděvů. Ač původně mělo nahradit přírodní latex v prádle, punčochách, lemech či v plavkách, brzy se segmentový polyuretan stal fenoménem moderní doby. Vznikl brzy po válce, to není zase tak dávno, ale dnes máme pocit, že je tady snad věčně. Synteticky vyrobené vlákno má díky své struktuře a chemické stavbě vysokou schopnost roztahovat se a zase vracet do původního stavu – pružit – a to nesčetněkrát. Pro tyto vlastnosti mohly vzniknout pojmy pohodlí a luxus při nošení i údržbě, přiléhavé a štíhlé formy, dokonale padnoucí prádlo, plavky, punčochy a ponožky, které necestují po nohách. Elastické vlákno je komponentem, který se podle konečného výrobku obtáčí, opřádá, někde je ho potřeba mnoho, jinde jen pár procent, a oděv má nesrovnatelně lepší vlastnosti než ten běžný. I v této oblasti se pracuje na vývoji, a tak u nových modifikací známe odolnost vůči chlóru nebo dokonale černé či dokonale bílé barvy – i tato zdánlivá maličkost je důležitá – elastické vlákno „nebarví“ černé a bílé prádlo či oděvy.

EMPÍROVÝ STŘIH
Součástí historických epoch a období je i styl odívání. Jedno, pro módu výrazné období bylo i za vlády Napoleona (1804–1815). Tehdy se empírová móda vrátila k antické jednoduchosti, košilovým střihům, řaseným textiliím, délkou nad kotníky, a se sukňovou částí posunutou vysoko nad pas, pod prsa. Dnes je empírový střih opět ve vysokém módním kurzu. Košile, trička, tuniky, pletené vesty i šaty jsou přestřižené pod prsní partií a tělová část je více, ale spíš méně nařasena. Nové formy jsou slušivé a mají rozsáhlé využití. Hlavně se poněkud prodloužily délky vrchních částí, a tak, když už jsme zaznamenali i zvýšení pasových linií u kalhot a sukní, se nemusíme obávat o nastydlá záda či nemocné ledviny.

ETERNELOVÝ VZOR
Je textilácky zažitý termín pro drobný, jednoduchý, často geometrický vzorový motiv, který je pravidelně rozložen po ploše textilie. Využívá ho zpravidla textilní tisk, ale není vyloučena ani žakárová technika. Největší použití je v sektoru kravat a pánských elegantních šál, najdeme ho však i v potištěných hedvábných, viskózových a bavlněných tkaninách s určením na dámské oděvy. Podkladem je bavlněné plátno, hedvábné a viskózové tkaniny i nová syntetika.

EFEKTNÍ PŘÍZE
V barvách a efektních přízích je ukryt počátek budoucí oděvní kreace. K té vede v této fázi ještě daleká cesta, ale zárodek ve tvůrčí složce nelze pominout. Vizuální efekt vzniká už při předení – melanžové příze, nopky, flamé – nebo při skaní – nejrůznější strukturální efekty smyček, froté, buklé – či úsekovým potištěním přástu nebo příze a také zvláštními technologiemi – pletením tenkých plochých i dutých pásků, které se ještě spřádají s tenkou přízí, osnovní technikou pletené řetízky se střapečky a nejrůznější kombinace extrémů tloušťky a objemu. Do přízových efektů patří i metalické záblesky, lesk, mat a hvězdný třpyt. Výsledný výrazný i nenápadný efekt vzniká dále při tkaní či pletení výrobku, kde se přízový efekt může ještě umocnit nebo potlačit. A pak je už jen na módních směrech, návrhářích a výrobcích oděvů, jak naloží a zpracují efekt vzniklý dávno před oděvem.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk