MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Informace z domácí scény - Prague Fashion Week, Doteky Rukou, Konec Centra Designu

Informace z domácí scény - Prague Fashion Week, Doteky Rukou, Konec Centra Designu

Jana Částková, d-club

PRAGUE FASHION WEEK
I ke konci roku se stále něco děje. Pražský týden módy (Prague Fashion Week) má jistě ke věhlasným týdnům ve světových metropolích daleko. Náš trh je pouze malým rybníkem, a tak díky i za ten prodloužený konec týdne. Fashion Week měl v listopadu premiéru v novém prostředí. Hostily ho příjemné prostory Musea Kampa v Sovových mlýnech – a tato skutečnost měla pro tuto akci pozitivní význam. Přehlídky byly poněkud skromnější v porovnání s předchozími edicemi co do počtu módních aktérů, kteří soutěžili o dva významné tituly – Výtvarník a Talent sezony. Vkrádá se tu pocit, že soutěžní karty jsou rozdány mezi dvě tři jména-značky a titul Výtvarník sezony se mezi nimi točí. Tentokrát si ho odnesla E.daniely – značka, která je stálicí, s profesionálním rukopisem módní tvorby a nikdy nezklame. Titul Talent sezony obhajoval Martin Havel. A bylo to milé překvapení, přestože se svou kolekcí Vertikal line jen navázal na předešlou Horizont line. Jeho soutěžní kolekce se vyznačovala promyšlenou koncepcí, jednotou barev a tvarů, neobvyklým geometrickým střihovým řešením. Autor se dokázal postavit čelem k avizovaným módním trendům a citlivě zpracoval zvolený materiál. Záměrně strohé vyjádření ve formě i barvě zdůrazňovala jednotná vizáž modelek a modelů ve stylu rigorózních obrýlených studentů. Společný večer patřil i Petru Kaloudovi, který má řadu příznivců mezi mladými – učí na VOŠON v Brně. Jeho show „American Dream“ byla plná zajímavých kreací dámských zdobných společenských rób a nedbalé elegance pánských netradičních oděvů. Ale tak to má být – pan profesor vede své žáky ke kreaci, kterou teprve technologické a užitné mantinely srovnají do nositelných modelů s patřičným nábojem oděvního designu. Titul Talent sezony získala Pavlína Nedělová. Akce se zúčastnili i módní tvůrci z Kanady, Norska, Slovenska a Srbska – a tím získala i punc mezinárodní přehlídky módy.
Malou předvánoční přehlídku měly i dvě značky ve Voršilské galerii v Praze. Dámská konfekce dánské firmy St. Martens propojená s autorskou tvorbou Aleny Jaroušové tvořila svěží a příjemnou část přehlídky s puncem autorského designu. Druhá část patřila společenským šatům značky NIKITA. Společenské róby ze skvostných materiálů připoměly, že se blíží čas plesů a společenských událostí.

DOTEKY RUKOU
V přetechnizovaném světě plném umělecké tvorby se spoluúčastí počítačových technologií byla komorní výstava akademické malířky a profesorky katedry designu Technické univerzity v Liberci Emilie Frydecké milým pohlazením smyslů. Paní Emilka vytváří vše ručně – ať už se jedná o rozměrné, jemně prokreslené barevné struktury, neobvyklé výhledy z okna, či netradiční paličkovaný atlas ptáků. Ten byl přímo nádherný, a hlavně textilní! Výstava DOTEKY RUKOU proběhla v příjemných prostorách městské knihovny v Praze- -Chodově v adventním čase. Stála za návštěvu a zamyšlení – doteky rukou se jistě snáze dotknou i duše. Je velmi dobře, že paní Frydecká předává své zkušenosti a umělecké cítění nové generaci. Ta si je sice přetransformuje do nekonečných možností počítačů, ale cit pro krásu si jistě zachová.

KONEC CENTRA DESIGNU
Je to smutek. Design Centrum ČR jedním škrtem pera zrušil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman ke konci roku – v době, kdy svět vnímá design jako nadstavbu u spotřebních výrobků, která zvyšuje jeho prodejnost, a čelí návalům levného zboží nevalné kvality. Nepomohly petice, demonstrace ani fundovaná vyjádření kompetentních osobností. Inu když něco dobře funguje a slouží, je patrně nutné to zničit. Poslední akcí v pražském DC ČR byla výstava Mladý obal 2007. Předcházela jí soutěž určená pro studenty středních a vysokých škol a mladé designéry do 30 let. Soutěž měla daná témata: MYSLI NA PŘÍRODU, MYSLI NA VŠECHNY, MYSLI V SOUVISLOSTECH… Byla mezinárodní a výsledky nejsou podstatné. Podstatné jsou kreativní nápady mladých designérů s ohledem na funkci obalu, jeho možnou recyklaci, na vtip a podporu prodeje zabaleného výrobku. Ekologické faktory ovlivnily výběr materiálů – převládal papír, lepenka, barev bylo poskrovnu. Většinou šlo o hru s tvarem, funkci a design. Bylo to velmi důstojné rozloučení s institucí, která dobře sloužila designu více než 15 let.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk