MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Košile pro pány, halenky pro dámy - jaro/léto 2008

Košile pro pány, halenky pro dámy - jaro/léto 2008

Jana Částková, d-club

KOŠILE PRO PÁNY
Pánská košile je dnes plně funkční a samostatnou oděvní součástí, i když teprve v kontextu s těmi dalšími vytváří plnohodnotný moderní oděvní celek. Dalo by se bez nadsázky říci, že bez košile není pán dokonalý. Ale pravda to není – klasické košile už dávno úspěšně nahradily pletené polokošile a trička nejrůznějšího provedení, v zimě pak roláky a pulovry. Když už se zdálo, že košilím je odzvoněno (90. léta), a pohodlný ležérní styl pánské módy začal využívat trika i k celkem klasickým oblekům, přišli „košiláři“ s převratnými novinkami předimenzovaných střihů límců, manžet a lég a s novými barevnými i vzorovými kompozicemi. Renesance pánské košile byla na světě a začala opět výrazně ovládat pánskou módní scénu. Výrazné tvary se během čtyř pěti sezon zklidnily a posun do sféry kvality a vzorové vyváženosti zase vrátil košili do pánské módy jako nezbytnou a velmi oblíbenou součást oblečení pro všechny věkové kategorie a příležitosti.

Košile pro léto
Ať už tradiční, casual, sportovní či avantgardní – košile pro letní čas musí splňovat podmínky příjemného nošení, prodyšnosti, snadné údržby a v neposlední řadě i módní aspekty barvy a vzoru. Tyto faktory začínají už u materiálů – a tady, protože je košile hodně na tělo (však byla v historii deklarována jako prádlo), vítězí přírodní materiály bavlna a len, někdy ve vzájemných směsích, jindy s přidáním viskózových komponentů, hedvábí či polyamidových vláken. Nežehlivé úpravy jsou téměř podmínkou, někdy se použije i malé procento elastických vláken pro pohodlí a snadnou údržbu. Jemnost vlákenných komponentů se promítne do velmi jemných kvalit pláten, keprů a vzdušných vazebních konstrukcí i do jemné kresby vzorových tematik – pruhů, proužků, kár, kostiček i drobných motivů. Barva, vzor, forma, detaily a charakter budou určeny účelem a potenciální cílovou skupinou uživatelů a módními směry sezony.

Košile klasická
Bude mít pohodlnou, ale štíhlou střihovou linii s tradičním nebo široce otevřeným límečkem, s hladkým nebo nenápadnou légou opatřeným zapínáním. Dlouhé rukávy budou mít nevýraznou manžetu, časté budou i rukávy krátké. Košile může mít hladkou kapsu na prsní partii nebo bude zcela oproštěna od tohoto zdobně funkčního detailu. Novým tvarovým prvkem je zeštíhlující boční šev, který mírně zužuje tělový díl košile, a přitom nezmenšuje pohodlnost v ramenních partiích. Barevný výraz bude svěží, ne však pestrý, a bude doplňovat a oživovat typickou „nebarevnost“ obleku jemnými pastelovými odstíny modré, zelené, růžové, žluté, béžové, lila, neutrálními tóny šedé, ale i sytější škálou lomených barevných tónů fialové, modré, zelené, oranžové… Všudypřítomná sněhobílá dodá svěží i slavnostní výraz. Pro košile tohoto charakteru budou nejvhodnější proužky, drobné motivy nebo kára, nebudou však chybět ani jednobarevné varianty.

Košile sportovní a pro volný čas
V této kategorii bude seřazena celá škála různých typů košil, které svým charakterem a funkcí budou vhodné jak pro volný čas, tak pro aktivní sportování. Výrazné sportovní detaily v podobě našívaných kapes, prošívaných lég, propínacích límečků, zvýrazněných zádových sedel… určuje tyto typy do světa ležérního odívání. Jedna řada košil bude mít uvolněný „plážový“ charakter s pomačkanou strukturou a karibskými motivy tisků. Jiné budou mít sofistikované formy malých límečků a detailů. Detaily budou hrát důležitou roli i ve vnitřním vybavení košil, kdy logo, značka či symbol jsou vytištěny na vnitřní straně sedla, na šosu či manžetě, koordinace vzorů je vyřešena na spodní části límečku či manžetách. Knoflíky jsou už pravidelně firemní nebo zcela klasické. Barvy můžou být výrazné a vzory tvoří pruhy a proužky, kára, kostičky, tisky stylizovaných květin, zvířat, architektonických motivů i dekorativních prvků.

Košile s rukopisem oděvního designu
Nová kategorie pánského odívání je tak trochu starou novinkou. Do světa rychlého konzumního kolotoče a pánských konzervativních postojů se dostávají nové myšlenky mladých designérů, kteří hledají inovaci módních tvarů, barev, výrazu. Nejde jen o typy za každou cenu, ale o promyšlené a funkční kompozice. Sem patří i košile s novým designem. Nesoustřeďují se na barvu, ale spíš na tvar a funkci, černá a bílá vítězí, umělecky ztvárněné logo nebo portrét jsou zdobným efektem, právě tak jako sámkování, šůsky, průsvitné plochy, mačkání, zdobné zapínání a další efekty.

HALENKY PRO DÁMY
V určitém smyslu jsou dámské halenky košilí. Ale ne tak docela, dámská halenka má mnoho nejrůznějších podob. Podle slovníku je to samostatný dámský oděv, který pokrývá horní část těla a výrazně podléhá módním vlivům. Nosí se ke kalhotám i sukním. Klasická košile, převzatá z pánského šatníku, je jen jednou z halenkových variant.
A jaké budou halenky pro jaro a léto 2008?
Trendy je zařadí do několika kategorií:

Halenka sportovní
Bude mít tvar propínací košile ve štíhlém střihu a přiléhavé siluetě. Funkční i zdobné detaily budou velmi subtilní, ať už se jedná o malý, často propínací límeček, zapínaný na légu, našité kapsy, manžety u dlouhých rukávů, sedlo na zadním dílu, ozdobné sámkování či vsadky na předním díle. Materiálem pro košile jsou jemné bavlněné voály, batisty, plátna, indická plátna a pomačkané strukturální typy na jedné straně, pro ty aktivně sportovní pak bavlněné kepry, jemné denimy a velejemné prací kordy. U jednobarevných typů vítězí bílá barva, nechybí celá řada něžných pastelových odstínů, ale také řada sytých výrazných tónů – červená, oranžová zlatá, čínská modrá… Vzorové provedení je široké, proužky počínaje, přes kára a kostičky, jemné žakarové motivy tón v tónu až po tisky s florální, geometrickou, figurální i ornamentální tematikou.

Halenka slavnostní
Bude často z hedvábí či jemné viskózy, bavlny i syntetických komponentů. Využívá průsvitných, třpytivých a lesklých efektů. Střihové řešení je různé, od přiléhavých variant po rozevláté typy. Dekolt v přední i zadní partii, různé typy límců, empírové řešení, krátké i prodloužené varianty, volány, sámky, vsadky, lemování, prošívání, lesklé efekty jsou jen některými z možných výrazových prostředků. Černá i sněhobílá, výrazné barvy a vznosné i velkoplošné tisky květinových a komponovaných vzorů budou dalším možným zdobným efektem

Halenka romantická
Je jako nostalgická vzpomínka na dětství. Má infantilní tvary, využívá drobné tisky, jemné barevné odstíny, sněhobílou barvu, drobné knoflíčky, jemné volánky, sámečky, krajkové vsadky. Nebo naopak připomíná dobu dobývání amerického Západu a je jemně „drsná“, s opraným efektem, výšivkou či výrazným prošíváním.

Halenka moderní
Má minimalistické tvary, strohé geometrické střihové řešení, dokonalý oděvní design s promyšlenými zdobnými efekty prostřihů, výstřihů a asymetrických prvků. Využívá jednobarevné materiály s příměsí elastických komponentů pro dokonalé tvarování především štíhlé siluety.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk