MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Letem světem - veletrhem...

Letem světem - veletrhem...

Jana Částková, Jar-Hor

Ještě se vrátíme k loňským zahraničním výstavním aktivitám. Je jich mnoho a některé z nich jsou ve svých předpovědích ve velkém předstihu. Musí být – než se z vlákna vyrobí příze, z příze textilie a z ní oděv, uplyne nějaký ten měsíc, a tak veletrhy, které dnes nabízejí vlákenné a přízové novinky, hovoří o budoucnosti s devítkou na konci.

EXPOFIL
Stejně jako každou sezonu byl zahrnut v zářijové edici veletrhů oděvních materiálů a doplňků Premiére Vision (Paříž – září 2008). Veletrhy nabízely tkaniny, krajky, pleteniny a doplňky pro sezonu Podzim/Zima 2008/9, ale Expofil už předváděl novinky, ideu i barevnost pro Jaro/Léto dalšího roku. Na nevelké části se tam prezentují především velké nadnárodní firmy, které produkují chemická a syntetická vlákna. Jsou tu ale zastoupeny i velké bavlnářské, lnářské a vlnařské instituty, které jsou důkazem skutečnosti, že přírodní a uměle vytvořené vlákenné složky jsou v oděvním sektoru v mimořádně vyvážené pozici. Nechybějí ani nabídky nejrůznějších přízí – od klasických po efektní.
Nová sezona bude plná extrémů a kontrastů – jemnost & objem, uhlazenost & nerovnost, solidnost & neregulérnost, ultra mat & jemný lesk… Surové materiály budou obklopeny těmi přátelskými, přírodními nebo rozvinutými syntetickými. Materiály by měly být příjemné pro užívání, ale zároveň šetrné k přírodě. Schopnost následné recyklace je jednou z cest pro uzavření řetězce využití vlákenných produktů. Ideu daleké sezony nejlépe vystihuje heslo – nositelé nových vlastností:

PODSTATNÉ JSOU KOMBINACE
Kombinace a materiálové směsi se rozvíjejí ve vyšším stupni a se sofistikovaným přístupem k jejich tvorbě. Len, bavlna, hedvábí, vlna a celulózová vlákna kombinují svoje charakterisletem tické vlastnosti při vytváření produktů s bonusem jemného omaku, hladkosti a měkkosti. V tom spočívá jejich síla.

VIBRACE
Barvy budou živé a důvtipné. Prostřednictvím přidaných hodnot – směsí různorodých vláken, kontrastních i mírných muliné efektů – lze vytvářet nové a příbuzné sytostní řady barev. Vizuální efekty opraných povrchů, nahodilých barevných skvrn nebo rytmicky tištěných motivů vytvoří vibrující napětí povrchu textilií.

NEPRAVIDELNOSTI
Nepravidelnosti povrchu vytvoří jemný i výrazný reliéf, který může být hmatatelný i vizuální. Na jedné straně jsou to přírodní nerovnosti lnu, bavlny, hedvábí a vlny v jejich extrémní verzi. Krepové příze přírodní i syntetické budou živé a vytvářejí splývavé, suché, zrnité povrchy nebo chvějivé textury. Na druhé straně jsou to efekty přízí, nopky, námotky, flamé efekty, hrubé objemné strukturální příze, netradičními technologiemi získané ploché stužky a kablíky. Nechybějí ani příze s pamětí, které zaručí stabilitu objemných povrchových reliéfů.

LESKY
Třpyt otevře cestu k průzračnosti a brilanci. Sofistické třpyty se optimálně spojí s hedvábnými gázami, zářivou vlnou, mercerizovanou bavlnou a také s chemicky modifikovanými komponenty. Kontrasty lesku a matu jsou měkké a tento efekt lze použít napříč přírodními i umělými kvalitami také u směsových kategorií.

FUNKCE
Ve světě aktivních sportů je funkce textilií nutná – prodyšnost, rychlé schnutí, transfer vlhkosti, anti UV, antibakteriální efekt, odolnost proti působení chlóru, odolnost vůči vlivům počasí… Totéž už dnes platí i pro textilie určené pro pobyt ve městě a cestování – tam se jedná o práci vlny, vlny obohacené o termální vlákna, bavlny s antibakteriálním účinkem, denimy s rezistencí vůči chlóru, nepromokavé a lehké materiály s celou řadou přídatných hodnot.

PITTI IMMAGINE FILATI
Veletrh Pitti Filati patří do řady italských výstavních aktivit Pitti (název vznikl podle známého florentského paláce Pitti – původního sídla rodiny Pittiů, které bylo odkoupeno medicejským klanem pro velkolepé sídlo rodu). Výstavy se původně odehrávaly v prostorách věhlasného paláce, které byly nádherné, avšak brzy přestaly vyhovovat potřebám velkých mezinárodních veletrhů. Dnes jsou tedy veletrhy Pitti pořádány v jiné, neméně zajímavé historické lokalitě města Florencie – ve středověké pevnosti. Pitti Immagine Filati je veletrh představující příze, a to především pletařské, ale částečně i tkalcovské.
Barvy a struktury jsou podstatné pro první produkt v komplexu textilní a oděvní tvorby. A právě barevnost vycházející z tohoto veletrhu je velmi podnětná a inspirující.
Barvy pro sezonu Podzim/ Zima 2008/9 podle Pitti Filati
Zimní sezona bude měkká, krémová a sladká, ne však přeslazená. Budeme hýčkáni, rozmazlováni a milováni prostřednictvím chutí – sladkých chutí. Dorty, koláče, čokolády, bonbony, kandované ovoce, polevy a lízátka ovládnou naše smysly. Zákusky všech typů a tvarů – od těch nejjednodušších po velmi pracné a složité – odstraní zábrany a poničí veškerá předsevzetí. Diety jdou stranou. Jsou jako šperky, které ovládnou naše touhy.
Barevná paleta má tři tematické řady:

DORTY
Lomená bílá cukru, krémová, červená cherry, žlutá vanilky, karamelová, pistáciová a moka.
To jsou jednotlivé barevné odstíny ve světlých, přírodních tónech karamelu, piškotového těsta a polev, živé zabarvení dodává energický náboj neutrálním odstínům.

TMAVÁ ČOKOLÁDA
Temná řada hnědých, kakaových a čokoládových odstínů je doplněna královskou modrou, švestkovou, a hlavně zlatým efektem. Barevná řada je luxusní a elegantní, zlatá vyjadřuje skvostnost čokolád v blýskavém obalu.

BONBONY Jasná barevná škála odstínů borůvky, citronu, cukrového papíru, meruňky, violety, maliny a broskve je svěží a žertovná. Je to hra s jasnými, průsvitnými a rosolovitými barvami kandovaného ovoce, bonbonů a lízátek.
V barevnici jsou vyjádřeny lahodné odstíny pletenin, které právě tak jako sladkosti potěší naše smysly.
Není to poprvé, kdy nás módní trendy nabádají, abychom vnímali oděvy a textil všemi smysly, ale tyto opticky chuťové jsou mimořádně zdařilé.

MAISON & OBJET (září 2007 – Paříž)
Předměty, kterými se obklopujeme, jsou nekonečnou řadou nezbytností, ale i radostných zbytečností, které náš život svým způsobem obohacují. Na tento zjednodušeně definovaný obor je dvakrát do roka uspořádán veletrh MAISON & OBJET v Paříži. Není běžné, aby toto téma obsadilo rozsáhlou veletržní plochu dvakrát do roka. Vždyť lampičky, solitérní kusy nábytku, nádobí, bytový textil, psací potřeby, keramika, sklo, módní doplňky, starožitné objekty a designové předměty příliš nepodléhají sezonnosti. Ale jsou tu i dekorace, dárky, obaly – jiné jsou vánoční, jiné velikonoční.
A pak také zahradní nábytek, který v září poprvé obsadil nový pavilon na výstavišti ve Villepinte. Faktem zůstává, že veletrh Mason & Objet je velký co do plochy a velkolepý co do vystavovaných objektů. Každý si najde sféru svých zájmů a pavilony a výstavní plochy jsou uspořádány podle jednotlivých oborů.
Pavilony jsou pečlivě uspořádány podle jednotlivých odborností. Na veletrhu se rozrůstá sekce bytového textilu, jehož kvalita a úroveň nasazuje laťku hodně vysoko – vystavují tu významné světové značky. Některé jsou známé z vrcholné módní tvorby – Sonja Rykiel, Ralph Lauren či Calvin Klein. Nebo jsou to věhlasní výrobci v oboru: Basseti, Benetton, Descamps, Esprit či Gabel.
Naše postřehy: kvalita ve všech směrech – v materiálu, v dezénech, v konfekčním zpracování a přídatné hodnoty ve formě nežehlivých, nešpinivých nebo protialergických úprav.
Vzorové provedení ložního prádla bylo ve znamení vytříbenosti moderních žakárových motivů ze světa rostlin nebo dezénů inspirovaných dobovými zámeckými tapetami či arabeskami. Žakárové vzory v provedení lesk–mat byly často doplněny širokými barevnými pruhy nebo káry. Podobně byly využity i tištěné motivy – často prostřednictvím žakárového dezénu. Tento způsob vzorování umožnil nekonečné řady kombinací. Protipólem pak byla prostá čistota v bílých romantických soupravách zdobených krajkami, vsadkami, sámky nebo jemným žakárovým či tištěným vzorem. Na obdobnou notu zahrály i stolní soupravy, které využily složité vzorové kompozice nebo naopak lineární jednoduchosti. Současný bytový textil, tak jak byl prezentován v Paříži, je na vysoké estetické úrovni – a zároveň příjemným pohlazením, jak to jen textil dokáže.

MODA PRIMA, Miláno
Už v listopadu se konal sezonní veletrh na milánském výstavišti, kde vedle dodatků k existujícím letním modelům bylo předvedeno 200 kolekcí pro Podzim/ Zimu 2008/9. Samozřejmě to nejsou extrémní modely, protože jsou v první řadě určeny širokému trhu velkoobchodu a distributorů, ale všeobecný pohled je velmi podnětný. Již první dojem je určující: stánky ,září‘ černou, jak bylo ohlášeno v trendových relacích. Není to ale jednotvárná čerň, jen elegantní, nebo jen hippie, jako za dávných let. Často se pojí s bílou, ale ne v optikáliích, kterými se proslavil například Gianni Versace. Jsou to klidně formy, jako například útlé sáčko, u kterého v kolekci MARTINA jeho tvůrci lemovali límeček a obruby zářivými briliantíky. Hodí se nejen pro večerní příležitosti, ale bez problémů i do kanceláře.
Puntíky malé i velké, všelijaké žakáry a krajkové aplikace jsou plné nápadů a kombinací. Vyhraje si zde každý návrhář. Po dalším pohledu ale zjistíme, ze se módní barevnice v kolekcích rozšiřuje. Poznáváme podněty z minulého salonu Pitti Immagine FILATI (příze), založené na ,taženém cukru‘, karamelu: od pečiva, přes čokoládu k ovoci ,candy‘. Všude je spousta odstínů světle béžové a mezi tmavými dominují hnědá a fialová. Modely jsou oživeny velkými měkkými límci, občasným řasením, třásněmi, méně už volánky. Střední, živější barevnice se uplatňuje hlavně ve společenské sféře, jak ukazuje trendový výběr vystavených kolekcí, který zde ilustrujeme.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk