MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů „D”

Rubrika pojmů „D”

Jana Částková, d-club

DEKOLT
Dekolt nemá s kolty nic společného, i když je nepřehlédnutelnou a jistě i účinnou zbraní v dámském arzenálu. Jedná se o výstřih, který více či méně odhaluje horní část hrudníku či zad. Není nezbytností, ale velmi působivě se uplatňuje především u společenských toalet. Správný dekolt tajemně odhaluje i cudně zahaluje, vytváří napětí. To znamená, že je možné hlubší výstřih použít i u běžné halenky či trička. Výstřih je jednou z tvarových a funkčních složek při řešení vzhledu oděvu. Je samozřejmostí, že i tvar a provedení výstřihu podléhají módním stylům doby. Dekolty známe z historie i ze současnosti. Mohou být kulaté, hranaté, špičaté, hladké i zdobné, decentní či odvážně vykrojené. Zkrátka dekolt má řadu předností, ale nesmí být moc zima – pak hrozí nachladnutí. Ale i proti tomu máme zbraně – bolerka, plédy, šály… Ty ale patří do jiného hesla z našeho slovníku.

DENIM
Denim je v laických i odborných představách spojený s jeansovými typy oděvů. To souhlasí, ale neobvyklý název pevné bavlněné tkaniny v keprové vazbě s kontrastní temně modrou osnovou a bílým útkem patří do historie. Je zkomoleninou francouzského výrazu de Nimes – ve městě Nimes se tato tkanina vyráběla a s určením na pracovní oděvy k neroztrhání dovážela do Ameriky. Tam se z ní, v době zlaté horečky, šily trvanlivé pracovní kalhoty a oděvy (například firma Levis a Strauss). Zmíněná textilie a výrobky z ní prošly neuvěřitelnou historií. Z původního ryze funkčního prostředí se probojovala do módního byznysu minulého a současného století. Trochu nostalgie, drsnosti, vintage charakteru a podstatné funkce, ale také díky šikovné obchodní strategii vznikl z tohoto typu oblečení stálý a neutuchající hit, který nemá v módním světě obdoby. Modifikace na klasiku, historické repliky, nejrůznější střihy, barvy, větší či menší stupeň opotřebovanosti či devastace, čili různý vzhled, ale charakteristické znaky typické jsou pro oděvy z denimu. Tak ať nám ještě chvíli vydrží!

DVOUŘADOVÉ SAKO
Dlouhá léta podstatně neměnná forma pánského, ale i dámského klasického saka má dvě základní podoby, které se těší oblibě v závislosti na módních trendech. Současné módní směry preferují jednoduché sako zapínané na jeden až tři knoflíky, ale ani dvouřadové zapínání nestojí zcela na okraji módního zájmu. Pravdou zůstává, že módní výraz inklinuje k jednodušším formám a sportovnímu charakteru, s tím souvisí i uvolněné nošení. Sako zapínané ve dvou řadách je elegantnější a často vyjadřuje slavnostní vzhled. Je zapínané na čtyři knoflíky umístěné ve dvou řadách a poslední horní dvojice má spíš zdobnou funkci a širší rozmístění. Sako je mírně prodloužené, má lehce rozšířenou ramenní partii a klopy zakončené špičkou. To současné je štíhlé, s užšími klopami i menším límcem.

DOPLŇKY SAKO
Oděv dnes už nemůžeme chápat jinak než jako komplex celé řady oděvních součástí a doplňků. Ty oblečení nejen, jak naznačuje název, doplňují, ale přímo spoluvytvářejí. Odborný výraz styling hovoří o způsobu – a patří sem i vizáž nositelů. Současný způsob odívání je stylový a často vyjadřuje životní postoje nositele nebo jeho sounáležitost k té které skupině. Mezi doplňky patří klobouky, čepice, šátky, čelenky, opasky, obuv, rukavice, tašky, kabelky, batohy, zdobné předměty, bižuterie, šperky, hodinky, řetízky apod. z nejrůznějších materiálů – textilních, kožených, ze slámy či plastů, skla, kovů, želvoviny i drahých kamenů. Tyto funkční a zdobné předměty jsou jako doplňky velmi úspěšným obchodním artiklem ve všech kvalitativních kategoriích. I laciná tretka někdy dokáže divy. Ale současná móda a styl dávají přednost těm značkovým a designovým.

DETAILY
Bez nich by to nešlo ani v oděvní branži. Dokážou udělat s oděvem divy – a čím zajímavější a pracnější je detail, tím lépe, alespoň v parametrech současného módního dění. Vypracované detaily předurčují oděvní součást do vyšší cenové kategorie, a je to logické. Detail je ale také jedním ze tvůrčích prvků, které dodávají oděvu jeho charakter (sportovní, společenský, mladý, elegantní…). Detailem může být ručně vyšitá knoflíková dírka, způsob přišití knoflíků, podložení límce, výšivka loga firmy na neobvyklém místě, podložení légy a zadního průkrčníku u polokošil, prošívání a výšivka… Někdy má detail funkční charakter, jindy patří ke zdobným prvkům. V každém případě chvála detailům – obohacují oděv o jednu, byť drobnou, dimenzi.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk