MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Trendy oděvních textilií (podzim–zima 2008/9) - Tak jak je uvedl veletrh Première Vision letos v září

Trendy oděvních textilií (podzim–zima 2008/9) - Tak jak je uvedl veletrh Première Vision letos v září

Jana Částková, d-club

Textilní materiály současnosti jsou výsledkem velmi kreativní práce s vlákennými produkty, konstrukčními možnostmi, barvou, kombinacemi a úpravou. Všechny tyto „tvořivé“ prostředky spolu s technickými a technologickými možnostmi jsou jednou velkou alchymií textilní tvorby. Ta právě teď nalézá elixír znovuzrození textilu a oděvních materiálů, povýšených na plnohodnotné umělecké řemeslo. Výsledkem je textilní design. Je to snad trochu nadsázka, ale ne úplně. Bariéra méně hodnotnému textilu je nyní nastavena vysoko. Negativní stránka infl ace textilu všeho druhu má své pozitiva, a těmi jsou právě pro budoucí sezonu estetika, kreace a kvalita. Bude to stačit?

BARVY
Barvy budou úderné, plné a intenzivní. Čistota odstínů bude však lomená. Temné barvy- -nebarvy budou v harmonii s vyzývavými až šokujícími tony i se světlou, nevýraznou řadou. Barevnici dominuje celá řada temných tónů – černá, hnědá, zelená, modrá, lilková. Středně syté odstíny mají charakter výrazných barev, ať už se jedná o ostře frézovou, jasně červenou, sytě červenooranžovou, vínovou či trávově zelenou. Zelené a hnědé našedlé odstíny dotvoří řadu, světlé tóny budou mít nevýraznost pudrových tělových a tmelových odstínů, lomených bílých, našedlé ledově modré a světle fi alové. Výrazné barvy budou efektní a často efektem zůstávají ve vzorech i barevné skladbě budoucích oděvů. Ostatní odstíny módní barevnice pak mají schopnost s nimi vytvářet neobvyklé kombinace.

KVALITY Je patrná obrovská snaha evropských výrobců (a ti v prvopočátku udávají směr módního dění) přinést na trh a do konkurenčního boje textilie s nadstavbou. Nadstavbou je v první řadě nebývalá kvalita od vstupů po úpravu, propojování různých textilií, vrstvení, vytváření „objemu bez váhy“, pohyb povrchu, třetí rozměr, jemné třpyty a odlesky, rafi nované průsvity, elastické vlastnosti – zkrátka pomocí kreace, tradičních i novodobých technik a technologií vytvořit celek nebývalých estetických a užitných vlastností (člověk by si skoro vzpomněl na pohádku o císařových nových šatech – ale ta byla o lidské hlouposti – a tato naše historie je o lidské vynalézavosti). Výsledek bude krásný a originální, nikoli však zadarmo. Vedle kreací a výjimečných kvalit bude velmi aktuální fajnová odlehčená klasika s velkým K – vystříhané jemné vlny, počesané vlnařské kvality, bohaté tvídy, elastické tkaniny, dokonalé imitace pravých kožešin i kůží, jemné košiloviny i tradiční jeans typy. A pak je tu vše pro sport a relaxaci v těch nejrafi novanějších a nejpromyšlenějších high- -tech kvalitách od jemných nylonů, přes bavlněné broušené kvality, povrstvené typy, typy s ochrannými faktory, typy druhé kůže… funkce tu je faktorem číslo jedna. Ekologické snahy se nevyhnuly ani textilu tím spíš, že právě jeho výroba je v tomto směru náročná. Hledání nových vlákenných elementů původem z přírody, ať jsou bambusové nebo krabí, barvení pomocí přírodních produktů, využití recyklačních procesů – a v neposlední řadě třeba jen přírodní vzhled.

VZORY Vzorová tematika bude díky strojním možnostem široká, ale lze ji alespoň trochu rozškatulkovat: mnoho falešných uni typů, geometrické vzory proužků, kostek, kár, snad také trochu návrat do anglických tradic ve formě tartanů či glenčeků, velkoplošná kára, makro motivy – rybí kostry, kohoutí stopy. Žakárové drobné, ale i velké vzory geometrického, stylizovaného, ornamentálního či květinového charakteru. Zdobnost poněkud ustoupila, ale ne zcela – výšivky, krajky, tisky, žakárové vzory, aplikace jsou jenom rozvedeny do nových variací, možná s decentnějším nábojem. Tisky zažívají své vzkříšení a jsou velkou a perspektivní oblastí v textilní tvorbě. Jejich námětová škála je velmi široká. Drobná geometrie je v pohybu, velkoplošné vzory budou mít umělecký podtext. Drobné květinové tisky neskrývají nostalgii, velké květinové stylizace budou velkoryse ztvárněny a zrcadlové efekty střípků kaleidoskopu i dekoračních motivů budou inovací. Vliv 60. a 70. let obohacený o možnosti počítačové grafi ky s různým lámáním ploch a posouváním vzorových elementů přinese pohyb do vzoru, fi gurální a zvířecí motivy nabídnou krátký příběh a arabesky, ornamenty, „velké umění“ doplní už tak velkou námětovou oblast.

A ještě jednou pro trendy příštího období: platí, že jakákoli „krása“, která není ve spojení s kvalitou, získává nádech laciného zboží a plagiátu. Od nich se chce móda budoucnosti distancovat.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk