MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Pařížské veletrhy - veletržní putování

Pařížské veletrhy - veletržní putování

Jana Částková, D-club

V Paříži je téměř celé září věnováno módnímu dění, veletrhy i přehlídky připravují módu na různá období. Prêt-à-Porter, veletrh dámské konfekce, a k němu přidružené dílčí složky byly věnovány jaru a létu příštího roku. Première Vision a Texworld s nabídkou oděvních materiálů už přichystaly zimní kolekce pro příští rok (2008/9), a jak velí logické pravidlo, studia a „chrámy“ vysoké módy prodávaly kolekce pro zimu letošní. Vše je předem dáno termíny přípravy výroby, ta konfekční potřebuje větší časový prostor a materiály se už nyní musí vybírat pro období, které se nám zdá zatím na hony vzdálené. Inu, textiláci žijí rychleji!

PRÊT-À-PORTER
Veletrh dámské konfekce je tradiční a dlouho trvající stálicí v pařížských módních aktivitách. Na výstavišti u Porte de Versailles se koná více než 50 let. Ve třech podlažích starého pavilonu si zachovává skladbu nabídky od dámských oděvů po nejrůznější doplňky, nechybí nabídka časopisů, služeb různých módních agentur a třeba i výstavních fi gurín či obalů. Doprovodný program Prêt-à-Porter obsahuje kromě série módních přehlídek výstavu módních fotografi í i osvětovou náplň, jako jsou informace o módních trendech vystavované sezony. Letos, po dlouhém času nadvlády agentury Nelly Rodi (byly to velice dobré koncepce), dostali příležitost mladí designéři a ztvárnili módní ideje po svém. Velmi nekonvenční forma smyslových náznaků a vizuálních podmětů nesla název MÓDNÍ EXPLOZE a evokovala pocity, které móda přináší. Architektura, současné hudební směry, chuť, ale i ekologické tendence byly hlavními náměty pro módu další sezony.
Veletrh má specifi cké zóny, třeba místo pro setkávání mladých designérů, kteří vytvářejí osobité značkové oděvní kreace. Je tady také místo pro mezinárodní talenty, ale i pro impulzy z nových horizontů – zejména z Dálného východu, které doplňují módní spektrum o výrazný etnický náboj.
A jaká bude móda podle Prêt-à-Porter pro budoucí léto? Mladá a svěží, méně zdobná, s vytříbením efektních prvků, často s uměleckým podtextem, se snahou o novou střihovou linii. Bude skladebná i solitérní, nabídne gejzír nádherných tisků a šaty, bude lineárně moderní i rustikální s etnickými ozvěnami, ale hlavně francouzsky chic.

TEXWORLD
Na pařížském severovýchodním okraji, ve čtvrti La Burget je muzeum letecké techniky, a ač celkem mladé, dnes už historické rakety čnějí k nebi jako minarety mešit. Hned vedle je jedno z pařížských výstavišť a tam se konal ve druhé polovině září veletrh Texworld s nabídkou oděvních materiálů v širokém spektru oborového záběru. Rozjezd této výstavy byl velkorysý, nabídky krajek, výšivek, aplikací, klasických velejemných tkanin, záplava tisků, pletenin, sportovních artiklů s technickými parametry, košilovin, pánských oblekových tkanin, denimů a doplňků překvapovaly svým množstvím a nesčetnými vzorovými variantami. Tak to je konec evropského textilu, byla naše první a poslední myšlenka. Možná ano, rozjetý vlak se těžko zastavuje, a tento jede velkou rychlostí. A přece se vkrádají zvláštní pocity: moment překvapení a úžasu se vytrácí, množství je často na úkor kvality. Že by to byla jakási infl ace textilu? Asi ano, Dálný i Blízký východ mají levnou pracovní sílu i surovinu, dnes už i techniku a mnohé technologie. Že chybí kreace? Nevadí, nahradí se opisem – a v tom bude asi ten zakopaný pes.

WHO’S NEXT A PREMIERE CLASS
Když móda patří mladým, bude pravděpodobně prezentována na veletrzích těchto jmen, které jsou ve stejný čas a na stejném místě jako Prêt-à-Porter. Stále se rozrůstají co do velikosti plochy i co do počtu vystavovatelů a potažmo také návštěvníků. Na těchto akcích to vře, a nejenom proto, že módní přehlídka je taneční show, že hudba je nedílnou součástí expozic, že sportovní a streetové značky jsou všudy přítomné. Řada symbolů, od infantilních a komiksových až po drsné, je téměř normou a pak se jako zjevení objeví originální módní kolekce, které mají módní náboj, členitou či jednoduše promyšlenou střihovou linii, citlivý i odvážný výběr materiálů a barevných kombinací. Nejjemnější úplety, tkaniny lehčí než dech v kontrastu s technickými typy a dokonalé technologické zpracování oděvů vytváří kolekce s rukopisem. Chuť k experimentům je patrná, ať už se jedná o zdobné prvky, funkční či ozdobné detaily a designový charakter. Takové oděvní celky se vytvářejí jen v malých sériích, ale rozhodně obohacují nabídku sortimentu. K oblečení patří celá řada velmi originálních doplňků a šperků s použitím nejrůznějších materiálů, zase trochu v experimentálním duchu. Tak tam to bylo moc krásné a inspirativní.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk