MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Domácí scéna - veletžní putování

Domácí scéna - veletžní putování

Jana Částková, d-club

A zase nám nastal veletržní kolotoč. Teprve na kontraktačních výstavách se ukáže, který trend byl ten správný, která módní předpověď beze zbytku vyšla a co z ní se vytratilo do nenávratna, která idea se dále rozvíjí a co zcela změnilo svou tvář. Klid prázdnin a dovolených rychle skončil a spolu se začátkem školy nastoupilo pracovní hektické tempo. Obchodní a výrobní aktivity jsou svým způsobem spojenými nádobami, a tak všichni nastupujeme do podzimního času pracovně. STYL & KABO
Domácí módní scéna začala už v srpnu. Veletržní správa STYLU a KABA slibovala prémie ke 30. edici – výstava má tradici, koná se už dobrých patnáct let. Avizován byl rekordní počet zahraničních vystavovatelů a nárůst zúčastněných zemí šplhal po strmé křivce. Doprovodný program sliboval řadu informačních, atraktivních i poučných aktivit včetně módních show. Tři veletržní haly se naplnily, Kabo obsadilo další. Nechyběli velcí výrobci, ale mnohé jsme hledali marně. Haly plnily spíš malé stánky s různorodou nabídkou oděvních celků či jejich částí, pletených výrobků a doplňků – to v hale V – a nechyběl tady blízký západ, ale ani daleký východ. Jedno křídlo pavilonu A bylo věnováno prádlu a plavkám, ve druhém byla nabídka od ponožek, přes deštníky, doplňky až po bižuterii. Hala B byla určena mladé, sportovní a dětské módě.
Společenské večery patří k silným stránkám veletrhu právě tak jako soutěže módních tvůrců. Bývají dobře připraveny a je radost je sledovat. O zajištění slavnostního zahájení veletrhu se postaraly E.daniely a akciová společnost Veba, která dodala své špičkové damašky a brokáty určené pro africký trh. Kolekce oděvů pak byla inspirována etnickými menšinami žijícími v západní Evropě. Dále se představila Liběna Rochová se svými oděvními kreacemi. Tedy tuzemské špičky. Zahraniční módu reprezentoval andaluský tvůrce Manolo Giraldo. Konfrontace se světem je nutná. Druhý večer byl zcela v režii Ester Kočičkové a jejího osobitého humoru. Představilo se sedm soutěžících a jeden kolektiv o titul TOP STYL DESIGNER 2007. V silné mezinárodní konkurenci vyhrál slovenský tvůrce Marcel Holubec. Neměl lehkou pozici, kolekce bývají tradičně dobře promyšlené a připravené. V závěru už byla show poněkud únavná pro její nekonečnost. V průběhu dne se střídaly přehlídky kolekcí vystavovatelů, opakovaně probíhaly show soutěžících, plavky se předváděly přímo u bazénu – a to je hezká, přirozená podívaná.
Mnoho pozitivního přinesl STYL & KABO, ale ukázal také tu druhou tvář. Velká část tuzemské módní výroby je nevýrazná a málo osobitá, bez originálního rukopisu. Kde se stala chyba, když máme početnou armádu módních tvůrců a desítky schopných absolventů výtvarně technických škol?
V každém případě je STYL & KABO jedním z největších a nejvýznamnějších veletrhů v zemích střední Evropy a věříme, že se mu bude dařit i v dalších edicích, i když ten varovný prst klesající úrovně je velkým mementem.

MÓDA PRAHA
Pořádající veletržní společnost Incheba jistě pevně věří, že se jí podaří módu v Praze udržet. Jsme jí za to vděčni. Série módních přehlídek byla přitažlivá a šikovná Lucie Loosová s divadelní kostýmovou tvorbou přinesla nové obzory do módního výrazu. Někde se čile kontrahovalo, jinde prodávalo, a nezmizeli návštěvníci typu „nemáte tužku nebo bonbon?“ – ti úspěchu veletrhu nepomohou . Našli jsme i některé překvapivé výrobky, třeba v oblasti prádla vyráběného bezešvou technikou. Firma byla ze Slovenska a byla výrobní. Společenský večer v Lapidáriu byl příjemný už pro tu historickou kulisu. Tentokrát ho krášlily velkolepé společenské róby všech typů a barev, ale dlouho trvající statická show byla nakonec únavná. Všichni to dobře známe – méně znamená někdy více a mělo by to být poučením pro příště. Přesto by bylo pozitivní tento pražský veletrh zachovat a snažit se zvýšit jeho kvalitativní kredit. Už proto, že Praze móda sluší. I proto věříme, že se to podaří a výstava módy nás zase uvítá ve své další edici.

TMM JE TRENČÍN, MĚSTO MÓDY
Právě tak jako textilní a oděvní výroba má i veletrh módy a odívání v Trenčíně dlouhodobou tradici. Již 40 let ho pořádá společnost TMM v komorním výstavním areálu Pod Sokolicami. Letos v září byla móda bohatší o část Dětský svět, který nabízel potřeby a módu pro děti. Móda byla společným jmenovatelem a rozhodně obohatila a omladila výstavní dění. Pánská, dámská, sportovní móda a doplňky byly určeny obchodní sezoně jaro–léto 2008 a celou výstavu, také tradičně, doplnil doprovodný program v podobě odborných přednášek a seminářů, ať už to bylo na téma módní trendy nebo zavedení eura do podnikatelské sféry. Nechyběla ani, opět tradiční, soutěž českých a slovenských výrobců Zlatá Fatima – a cenu si tentokrát odneslo pánské termo prádlo od fi rmy I.Tran, s. r. o., Turzovka. V Trenčíně je myšleno i na mladou generaci módních tvůrců, a to soutěží návrhářů na předem dané téma. Tentokrát bylo zadáno téma z vysokého módního světa – COCO CHANEL DNES. Titul si odnesla Dominika Hesková, která posunula dnes již historickou Coco do současné doby. Výstavu ještě doplnilo inspirační trendové fórum pro sezonu podzim–zima 2008/9 s tematikou Módou spoutáni – s módou svobodni. Jako třešnička na dortu pak byl společenský večer MÓDA LAUGARICIO s módními přehlídkami, přátelskými i obchodními setkáními. Malá výstava má bezpochyby chyby, ale je milá a přátelská, tak ať nám ještě chvíli (dlouhou) vydrží.

DESIGNBLOK ’07
Jak ten čas letí, už devátý ročník svátku designu se konal na začátku října v Praze. Začalo to nenápadně a dnes je Designblok jednou z nejvýznamnějších akcí roku. Letos představovala na 177 instalací, prezentací, přednášek a módních přehlídek na 60 místech po celé Praze v obchodech, galeriích, studiích a zónách. V souhrnných expozicích v karlínské opuštěné tovární hale byla úžasná tvůrčí atmosféra a zájem, zejména mladé populace, byl obrovský. Vládla tam uvolněná atmosféra, která dala prostor neformálním profesním i osobním setkáním.
Design je krásná a promyšlená nadstavba užitných předmětů, které nás obklopují. Je jednou z cest, jak čelit laciným a podprůměrným výrobkům všeho druhu. Oděvní a textilní design včetně doplňků do této akce neoddělitelně náleží. A je nutno dodat, že mnozí módní tvůrci umějí hledat v prostoru materiálů, tvarů a barev tvarů osobitý výraz a rukopis. Jsme rádi, že Hana Zubová získala titul nejcennější. Její přehlídka v továrním, nekonvenčním prostředí nadchla a my jí blahopřejeme. Podobné akce známe z velkých designérských metropolí a jsme rádi, že se něco podobného podařilo uspořádat se vzestupnou tendencí i u nás.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk