MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů pojmů „C”

Rubrika pojmů pojmů „C”

Jana Částková, d-club

CELULÓZA
je rostlinný produkt, který velmi dobře známe z oděvních textilií. Přírodní vlákna ho mají ve své stavbě, ať už se jedná o bavlnu, len či konopí. Celulóza byla také prvním materiálem, se kterým se experimentovalo jako s výchozím produktem na výrobu chemických vláken, a to už před více než sto lety. A v současnosti hraje celulóza opět prim. Bavlna a len jsou stěžejními vlákennými komponenty pro celou řadu klasických i módních oděvních výrobků, o její nezbytnosti v jiných sektorech ani nemluvě.
Chemicky vyrobená vlákna na bázi celulózy – viskózová jsou skvělým artiklem jak v módě, tak v prádlovém a volnočasovém sektoru. Ta nově modifi kovaná mají příznivější vlastnosti než přírodní i co se týče fyziologických pocitů – možnosti vytváření velejemných vláken, různé tvarování… pak z nich tvoří uživatelsko

COPÁNKY
Nezdobí jen malé slečny, ale je to také název pro charakteristickou skupinu pletařských vzorů. Ten vytváří na povrchu podlouhlé nebo přerušované plastické žebro, propletené v určitých intervalech. Copánky jsou prostě klasika. V historii byly ručně vytvářené, dnešní technika si s nimi hravě poradí, a tak mohou copánky zdobit celoplošně pulover či vestu, jednotlivě zdobit rukávy nebo navázat v jednou silném svazku v zádové partii na ten vlasový.

COOL WOOL
je chladivá vlna. Vlněné materiály to v průběhu vývoje neměly snadné, byly dlouhá léta doménou chladných období, a tak se s nimi v módě počítalo především pro podzimní a zimní období. A co jaro–léto? Obchod je obchod a vlnaři si poradili. Mezinárodním vlnařským sekretariátem je dnes lehce stagnující Th e Woolmark Company. Ale svého času to byla velmi významná organizace, kterou založili novozélandští a australští pěstitelé ovcí. Tato organizace měla svoje vývojové a výzkumné středisko, módní středisko, obchodní, marketingové a bůhvíjaké. V každém případě dali hlavy dohromady a vyrobili tkaniny a pleteniny z velejemných vlněných česaných přízí s vysokým zákrutem. Výsledkem byly lehké, porézní a vzdušné textilie na pánské obleky a dámské oděvy,které v létě chladily a byly krásné a ušlechtilé i na pohled. V jejich výrobě se samozřejmě pokračuje, ale ten máze chladivá vlna se už tolik nepoužívá.

CAMAIEUX (kamajé)
Tak tento název je tentokrát z oblasti barev a pochází z francouzštiny. Jde o řady stejné barvy, ale se stupňovitě řešenou sytostí. Vzory, které paletu využívají, jsou takzvaně tón v tónu (také skladba oděvního celku). Střídají-li se teplé a studené odstíny, říkáme tomu falešné kamajé.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk