MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů

Rubrika pojmů

Jana Částková, d-club

BERMUDY – nejsou jenom ostrovy v Atlantiku
V bermudském trojúhelníku záhadně mizely lidi, lodě i letadla. Dnes už se mnohé objasnilo, a většinou za to mohly náhlé změny povětrnostních podmínek. Vždyť hurikány, cyklony, bouře a podobné katastrofi cké úkazy jsou v tamních končinách zcela běžné. Nebo že by přece jenom piráti či mořské příšery? Nechme fantazii stranou a věnujme se oděvům. Ostrovy daly název i typickým letním dámským i pánským kalhotám zkrácených délek, které se staly běžnou formou módy pro volný čas, sport, i casual oblečení po dlouhá léta. Jsou ve štíhlé až přiléhavé linii střihu s délkou těsně nad kolena, mohou mít manžetu nebo v současné podobě jsou hladké, opatřené nezbytnými kapsami i zdobnými či funkčními detaily. Patrně z nich se vyvinuly další různé formy krátkých kalhot i ležérních „kapsáčů“. Jiným typem jsou zkrácené kalhoty pirátské, ale to už je jiná kapitola a heslo. Ale ti piráti se nám tam vkrádají stále.

BAMBOO – bambusové vlákno
Je tak trochu hitem posledního období a má i slušnou mediální kampaň. Pro toto chemicky vyrobené vlákno je výchozí surovinou celulóza získaná z bambusu. Vlákno má domovinu v asijských zemích, už také proto, že tam má bambus příznivé vegetační podmínky. S trochou nadsázky se tak textil patrně dělí o surovinu s medvídkem pandou, pro kterého jsou bambusové výhonky nezbytnou potravou. Vlákno má podobné vlastnosti jako u nás známější viskóza (MODAL, TENCEL). Ta je vyráběna z celulózy, získané z rozemleté dřeviny stromů nebo z odpadu při zpracování bavlny. Bambusová vlákna však mají přídavnou hodnotu – příznivé účinky při styku s pokožkou vytvářejí přirozenou bakteriální bariéru, mají vynikající savost a jsou příjemná na omak. Jsou tu umocněny příznivé vlastnosti přírodních vláken a potlačeny negativní faktory vláken syntetických. Bambusová vlákna se používají především pro výrobu prádla, pletenin, ale i tkanin pro vrchní oděvy, kde se přidávají jako směsový komponent. Jsou produkována především ve střižní formě. V každém případě jde o obohacení škály vlákenných komponent, které v souladu se současnými spotřebitelskými nároky vytvářejí příjemné pocity a komfort při nošení i užívání. Bambusová vlákna využívají i tuzemští výrobci, například fi rma Pleas na minulém Stylu měla právě z „BAMBUSU“ celou kolekci prádla a nočního prádla, která zaujala nejen obchodníky.

BLEJZR
Je dámské a pánské sako s našívanými kapsami – a ta náprsní může být opatřena klubovým odznakem. Sako se vlastně vyvinulo s uniformy spolků, univerzit a zájmových klubů. Jeho typickým znakem jsou i nápadné knofl íky, kovové – zlaté či stříbrné, někdy s vyraženým zdobným reliéfem. Sako bývá nejčastěji v zemní modré barvě, ale může využít i vzory kára (zejména typu Blackwatch) či pruhu. Letní verze může být i ve světlé barevnosti. Střihově se blejzr přirozeně přizpůsobuje módním vlivům. Podle Abecedy odívání má vznik názvu několik verzí. V 19. století oblékl kapitán anglického plavidla Blazer posádku své lodi do tmavě modrých sak s kovovými knofl íky, a podle jeho jména vznikl název pro saka tohoto charakteru. Jiná verze praví, že název vznikl z francouzského blason – erbovní štít – a toto jméno dostalo i naše klubové sako. Další zase říká, že se poprvé v nachově červených sakách objevili v 19. století veslaři cambridžské univerzity na závodech, anglicky blaze znamená plamen – a jméno pro saka bylo na světě. Takže máme na výběr a možnost volby. Blejzr je aktuální i v současné módě, zejména když módní trendy ovlivňují výběrové sporty a retro inspirace.

BLACKWATCH (čti blekvóč)
Je to původní anglické slovíčko, dodnes užívané v odborném módním světě. Není divu, ostrovní země byla svého času v této oblasti velmocí, a tak dala světu celou řadu hesel do textilních slovníků. Dnes jsou mnohé z typů, kvalit a vzorů dobou překonány, ale původní hesla tu zůstávají, přenášejí se v čase, dotýkají se původního významu, kvalitativně se transformují do současnosti – a někdy působí až exotickým dojmem. A to je právě Blackwatch – jde o vzor tartanového kára v temných modrozelených barevných kombinacích, někdy s barevných efektem překárování (ale to už není echt vzor). Zkrátka je to jeden z rodových vzorů skotských kár, které dodnes ctí jako své erbové vyznání skotské šlechtické rody. Vzpomeňte si na prince Charlese ve skotském kiltu, vždy ze stejného kára, které patří svou barevnou skladbou a velikostí k jeho šlechtickému titulu.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk