MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pre obchodníkov z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmov - chanelovský štýl, indigo, indické plátno

Rubrika pojmov - chanelovský štýl, indigo, indické plátno

J. Částková, D-club

CHANELOVSKÝ STYL
Talent, píle a odvaha jsou vlastnosti, se kterými je třeba vstupovat do světa módního byznysu dnes, stejně jako před léty. Pro současnou dobu a speciálně tuzemské podmínky je ještě třeba dodat, že příjemnou startovací veličinou je kapitál a někdy i trocha drzosti, podpořená mediálním tlakem. Ale jedním z faktorů úspěšného startu zůstávají podmínky doby, do které se tvůrce narodí. A to se docela ideálně podařilo Gabriele Chanelové (1883–1971), známé pod značkou COCO CHANEL. Tato mimořádná osobnost začala tvořit v Paříži ve dvacátých letech, kdy byla doba příznivě nakloněná radikálním změnám, a ona tak mohla zcela novátorsky měnit dosavadní zvyklosti – ostříhala si vlasy na krátko, zavedla do módy dámské kalhoty a maskulinní styl, využila pleteniny, povýšila bižuterii na šperk, nebála se otevřeně přiznat syntetickou vůni ve svém parfému No.5 a objevila také praktičnost a výjimečnou krásu „malých černých“ večerních šatů. Vše se využívá s mnoha obměnami dodnes. V období druhé světové války se sice odmlčela, ale po ní se vrátila k tvorbě a v letech, kdy jiní odcházejí z módního show byznysu, otevřela se věnovala módě. Pro její tvorbu jsou charakteristické kostýmy s krátkým rovným kabátkem z fantazijních tvídových tkanin, které jsou zdobeny lemy z prýmků či sametkami kolem zapínání a lemují též délku, rukávy a patky kapes. Součástí kostýmu mohou být krátké úzké i skládané sukně, ale i úzké nebo široké kalhoty. U tohoto lehce slavnostního, ale univerzálního kostýmu nechybějí lesklé halenky, často s vázačkou u krku, a také šňůra perel nebo prošívaná kabelka na řetězu přes rameno. Obliba tohoto oblečení je dlouholetá a považuje se za klasiku v dámském oblečení. Není to tak dávno, kdy inspirace chanelovským stylem zaplavila ulice a v nejrůznějších variacích si oblíbily zejména krátké sakové kabátky i velmi mladé ročníky.

INDIGO
INDIGO je prastaré přírodní barvivo na textil. Jedná se o temně modrý prášek, získávaný z polokeře indigovníku, který se pěstuje převážně v Indii. Dnes už je barvivo vyráběno synteticky. Barva je spojena zejména s tkaninami na jeans kalhoty – denimem, který se původně barvil především na modrý odstín. Pro mnoho dalších generací je móda typu jeans, spojená právě s touto modrou barvou. INDIGO je v současné době také název veletrhu, který je součástí velkého výstavního komplexu, zaměřeného na oděvní materiály při Premiére Vision, který se koná dvakrát do roka v Paříži. Původně se jednalo o myšlenku prezentace návrhů na oděvní tisky, kdy své práce nabízeli jednotliví výtvarníci, ateliéry, studia i výrobci přenosových základů na tisky. V prvních fázích, ve druhé polovině 20. století, to nejčastěji byly ručně zpracovávané návrhy na papírovém podkladu. Dnes, v éře počítačové techniky, která urychlila proces od myšlenky ke konečnému návrhu, je již situace trochu jiná. Přibylo návrhů i návrhářů, ale původní záměr – prodávat výtvarná díla výrobcům – zůstává. Jen ten výběr se rozšířil. Novější část nabízí návrhy oděvních dílů a komplexů pletených výrobků ve zmenšeném měřítku, ale dokonale propracovaných ve vazbách, vzorech, tvarech i aplikacích. A jsou opět určené pro prodej konfekčnímu výrobci, často už na elektronickém nosiči. Nechybí tu ani dnes už známá soutěž mladých tvůrců, která má vysokou výtvarnou úroveň, mediální propagaci a je korunována odměnou vítězi v podobě stáže u některé z velkých značek. Je tu tedy velká motivace. Soutěž se jmenuje Texprint.

INDICKÉ PLÁTNO
Tímto termínem nazýváme bavlnářskou tkaninu, měkkou na omak, trochu průsvitnou, která má jemný strukturální povrch a je jakoby v pohybu. Vazba bývá obvykle plátnová, příze jednoduché a celkový vzhled bez výrazné konečné úpravy. Jak název napovídá, je tu souvislost s typickými, rukodělně vyráběnými tkaninami v Indii. Indie je dnes jednou s nastupujících textilních velmocí, která vyrábí širokou škálu velmi kvalitních oděvních a bytových textilií. Ty snadno snesou srovnání se světovou konkurencí. Ale jemná, lehká, průsvitná a krásně barevná plátna budou u nás stále asociovat představu pohádkově tajuplných bytostí s turbany na hlavě, dlouhými košilemi a překrásně barevnými, vyšívanými a ornamentální aplikací zdobenými oděvy. Už je to dávno, co Gándhí, aby zaměstnal své miliony, zavedl primitivní masovou textilní výrobu, která je nyní strojová, stále se rozrůstá a produkuje kvalitní textil i oděvy, ale základy jsou v historii. A důvodem zavedení textilní výroby bylo také to, že Indie je významnou pěstitelskou oblastí bavlníku.

Inzercia

Velkoobchodní centrum módy na internetu Módne tetovanie na vlastnej fotografii!
Čipkové tetovanie - Kuriozity.
Stovky vzorov a motívov tetovaní. Móda a tetovanie? Viac: tetovanie vzory a tetovanie motívy, tetování.
Moderné a módne mená
HappyHairShop.sk