MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů - Fazona, Flamé, Flanel, Frak, Folklor

Rubrika pojmů - Fazona, Flamé, Flanel, Frak, Folklor

Jana Částková, D-club

FAZONA
Výraz zahrnuje konstrukční řešení a technologii zpracování a vybavení oděvního výrobku. Často ho používáme hlavně pro zpracování límcové části oděvu (někdy nazývané fazonkou) – může být otevřená, uzavřená, šálová či s rozhalenkou u halenek a košilí. U pánského saka je obvykle nositelem módních změn. V současnosti jsou široké klopy a krátké klopy nahrazeny úzkou variantou s vysoko položeným švem mezi klopou a límcem, špičky klopy jsou výrazné u dvouřadově zapínaného saka, ale jsou novinkou i u toho jednořadového. U plášťů a kabátků může být fazonka také zapínaná u krku.

FLAMÉ
Efektní příze jsou jednou z tvůrčích složek desinatéra tkanin a pletenin, která obohatí i finální výrobek, tady oděv či oděvní součást. Do jejich široké škály patří i flamé efekt. Vyznačuje se podélně zesíleným místem na niti – plamencem, který vytváří na plošné textilii větší či menší nepravidelnosti a lehký strukturální povrch. Zesílená místa mohou být přírodním efektem třeba na lněné přízí. Nebo jsou vytvořená přidáváním přástu v procesu skaní.

FLANEL
Všechny tkaniny, které mají příjemný, mírně počesaný povrch, souhrnně nazýváme flanel. Termín zahrnuje jak vlnařské, tak bavlnářské kvality. Každý z nás zná „flanelku“, sportovní károvanou košili, která je měkká, příjemná a hřeje. U vlnařských kvalit se jedná o tkaninu z česaných i mykaných přízí v plátnové i jiné vazbě s měkkým omakem a hustým vlasem především na lícní straně. Vlas lehce zakrývá vazbu. Flanely mají široké spektrum využití – pánské obleky, dámské kostýmy, kalhoty, šaty, košile, halenky i doplňky jako šály, plédy… Označení tkaniny, které je odvozeno z velšského gwlamen – vlněná tkanina – se v průběhu doby komolilo, transformovalo a ustálilo se na dnešním názvu flanel. Počesání změkčuje kresbu vzorů, jemný kontrastní proužek pak vypadá jako nakreslený křídou, a tak se mu také v textiláckém žargonu říká – křídový proužek.

FRAK
Nebo lépe frakový oblek se skládá z několika součástí a toto vysoce společenské pánské oblečení je souborem frakového kabátu, kalhot, vesty a košile. Je to skladba vytvořená na základě historického vývoje, tradic a konvencí, často předepsaná protokolem společenských událostí. Frakový kabát tak trochu připomíná spojení saka, vesty a kabátu. Přední díl má tvar vesty s výraznými špičkami sahajícími mírně pod pás, která plynule přechází do oblých krovek, které se zužují a sahají ke kolenům, v zadní části mají sklad. Přední díly se nezapínají, jsou ozdobeny knoflíky, fazonka je uzavřená a klopy jsou vyrobeny z lesklého hedvábí. Frakové kalhoty jsou bez manžet, s lesklými lampasy na bočních švech, fraková vesta je z bílé tkaniny s hlubokým špičatým výstřihem a bez zadního dílu. Ten je nahrazen stahovačkou v pase. Patří sem i fraková košile se zalomenými špičkami límce. Klasika a tradice velí černou, ale mnoho barevných variant i lehké ustoupení od oděvního protokolu je přípustné. Některé společenské události si frakový oblek přímo diktují. A když je těch pánů hodně pohromadě, připomínají miloučké stádo tučňáků, ale moc jim to sluší.

FOLKLOR
Prvky lidového umění či projevy jednotlivých etnik jsou vděčným a věčným inspiračním tématem pro módní oblečení. Jednou více, jindy méně, jednou s návratem do historických oděvů či krojů, jindy s pohledem do nejrůznějších geografických oblastí. Byly doby, kdy se móda inspirovala jednou oblastí, zemí či kontinentem (Afrika, Asie, Jižní Amerika…), při současných globalizačních tendencích klidně míchá různé etnické prvky napříč zeměkoulí a skládá je do oděvu a doplňků – někdy s citem, jindy s nevkusem. Dnes je móda bez hranic!

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop