MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů - Kilt, Tartany, Tvíd, Glenček, Fiškret

J. Částková

Stará dobrá Anglie byla kdysi textilní velmocí tak významnou, že snad většina odborného názvosloví pochází právě z této ostrovní lokality. Ač se doba mění, názvy přetrvávají a jsou hluboce vryty do paměti – spíš těch vyšších ročníků. Ale je tu ještě jeden fenomén – móda. A ta, jako každá správná dáma, mívá vrtkavé móresy. Najednou si vzpomněla, že vlastně vzpomínkové retro nálady a návraty proti spirále módního vývoje jsou nejen přípustné, ale i vítané. Do stejné vody nevstoupíš, všechno je trochu jinak, avšak pocit a ideály zůstávají. A v přetechnizované době jsou tyto módní návraty nejen módním, ale i příjemným pohlazením. Přestože vzor či forma zůstanou, materiály jsou zcela inovované a člověka si přímo hýčkají. Připomeneme si některé:

KILT

je skládaná zavinovací sukně z čistě vlněné kárované tkaniny – a je vlastně součástí pánského skotského kroje, ke kterému patří ještě podkolenky s bambulkami, pléd a taštička u pasu (možná dnes nahrazená ledvinkou) – a samozřejmě obligátní otázka, co to vlastně ti chlapci pod sukní nosí. Móda si s tímto tématem také čas od času civilně pohrává.

TARTANY

– jsou kára s přesně stanovenou dimenzí kostek a pořadím konkrétních barev. Skotských kár jsou desítky různých typů – tyto vlněné kárované tkaniny jsou součástí skotských rodových symbolů a jsou z nich šity už zmíněné kilty. Nejznámějším kárem je Blackwatch – kde se střídají temně modrá kára s lahvově zelenými. Zase módně zajímavá, volně transformovaná tematika, kterou mají v lásce výrobci metráže a neradi producenti oděvů – zvyšuje totiž spotřebu materiálu.

TVÍDY

– jsou podle názvosloví pružné a porézní vlněné tkaniny v plátnové nebo keprové vazbě, které jsou vyrobeny z mykaných přízí obohacených o nopky. Používají se na saka, pláště nebo kostýmy. A zase je tu posun – dnešní tvídy jsou odlehčené, měkké a prodyšné. Název tkaniny je odvozen od řeky Tweed v Jižním Skotsku, oblasti známé výrobou těchto typů na ručních stavech – Harris Tweed se tam ještě vyrábí tradičním způsobem.

GLENČEK

– je členité vícebarevné káro s anglickým původem a zakódovaným názvem (glen = rod, check = káro), v módě stále využívané v mnoha modifikacích, nejčastěji u vlnařských tkanin. Je vytvořeno barevným snováním a házením s jemně prokreslenou půdou. Někdy je tato tkanina nazýváno také jako Esterhazy káro – podle šlechtice, který tento vzor s oblibou nosil.

FIŠKRET

– rybí kostra – vzor vytvořený z lomeného kepru, který připomíná kostřičku ryby.

foto: profimedia.cz

 

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop