MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Tvůrčí úspěch studentů

J. Částková

Vyšší odborná škola oděvního návrhářství z pražských Holešovic si připisuje další bod k dobru. V rámci semestrálních prací se loňský 1. ročník přihlásil do mezinárodní soutěže JEANSATION 2012 na téma The Friendly World by Denim nebo také 100x denim, 100x jinak.

Co je to vlastně denim? Odborný název definuje původně pevnou a těžkou tkaninu s modrou osnovou a bílým útkem, tkanou v diagonální vazbě. Textilní výroba není jednoduchá. Je náročná na strojní vybavení, na lidský faktor a od vlákna k oděvu je cesta předlouhá. Při osidlování Ameriky, zejména pak západních částí, bylo potřeba velké množství tkaniny na pracovní oděvy pro dělníky, kteří zakládali koleje pro železnici, stavěli nové objekty, města… ale i pro farmáře, pracovníky v zemědělské sféře a kovboje. Ušít jednoduché oděvy s přeplátovanými pevnými švy už v Americe uměli, to jde i s minimálními výrobními náklady, ale tkaninu museli ještě vozit ze staré dobré Evropy, konkrétně z francouzské Nims. Právě z tohoto názvu vznikla zkomolenina de nims = denim. Dnes oděvy z denimu vládnou již víc než polovinu století běžnému nošení a v módních kruzích jsou uznávanou stálicí. Existuje i nespočet typů tkanin na oděvy s nábojem mladé a street stylové módy na téma jeans. Zdaleka už to nemusí být indigo barva, zdaleka už nemusí mít původní charakteristické znaky tuhého kepru.

Toho právě využili studenti pro své kreace, kdy některé jen vzdáleně připomínaly někdejší účel využití. Vytvořili kolekci modelů inspirovanou tímto materiálem, který přetvářeli, formovali a využili v nových souvislostech. Šest modelů postoupilo do světového finále, které se bude konat letos v listopadu v Monaku. Úspěšné studentky se jmenují Klára Bunešová, Lucie Komárková, Asfira Amergalliyova a Eva Kolářová. Blahopřejeme a doufáme, že naši studenti budou stát na příčkách nejvyšších.

foto: archiv autorky

 

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop