MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Zaměstnat, nebo nezaměstnat rodinu a přátele ve svém malém podniku?

Pokud vlastníte malý podnik, pravděpodobně budete v určitém bodě v pokušení zaměstnat příbuzného či blízkého přítele – ať už proto, že zoufale hledají práci, anebo z toho důvodu, že skutečně potřebujete pomoc někoho, koho již znáte a komu můžete důvěřovat. Avšak dříve, než přivedete „na palubu“ svého nejlepšího přítele, švagra anebo sestřenici, zvažte všechny klady a zápory, které s sebou zaměstnání rodiny nebo přátel přináší. Otázka, jestli zaměstnat, anebo nezaměstnat ve svém podniku vlastní krev anebo přátele, skutečně není nová – a mnoho malých podnikatelů si ji už zřejmě položilo. Stejně jako při každém dilematu, také tady existuje mnoho kladů i záporů. Nezapomeňte je proto před zodpovězením této otázky důkladně zvážit. Pravděpodobnější je takový scénář, že vás o práci požádají rodina či přátelé, než ten, že se je budete snažit přivést do firmy vy. A známý, který vás zkontaktuje, zřejmě hledá jakoukoliv práci – a ne vysloveně typ práce, který potřebujete vy. To však není ten hlavní problém. Tato filozofie hledání práce postihla mnohé z nás – a skutečně velké množství lidí dnes hledá jakoukoliv práci. Pokud však existuje tolik volných pracovních zdrojů, je zapotřebí odolat pokušení ihned zaměstnat rodinu nebo přátele bez předcházející detailní úvahy. Úspěch vašeho podnikání závisí na nalezení toho pravého pracovníka – a ne jakéhokoliv.

Je potřeba vzít v úvahu zejména množinu schopností, které daná pozice vyžaduje, pracovní morálku, zkušenosti, tarifní stupnice versus očekávání a předpokládaný tlak, abyste rodině či přátelům platili víc, dlouhodobý vliv na současné rodinné a přátelské vztahy, které s danou osobou máte.

Je určitě velké množství dalších aspektů, které je potřeba vzít v úvahu, ale ty výše jmenované jsou těmi kritickými a je zapotřebí je promyslet ještě před zaměstnáním – a ještě intenzivněji, pokud již reálně uvažujete o tom, zaměstnat rodinného příslušníka nebo přítele.

Jak jsme již uvedli, práce s rodinou a přáteli má svoje kladné, ale také své stinné stránky. Zvažte proto následující:

Plusy

+nového zaměstnance již nemusíte prověřovat
+máte představu, jestli vám říká pravdu o svém pracovním portfoliu
+víte, jestli strpíte jeho každodenní přítomnost (a pokud víte, že ji nestrpíte, tak to již víte dopředu)
+máte představu o jeho spolehlivosti +poznáte také jeho osobnostní reference

Pokud si ještě jednou zrekapitulujete plusy, zjistíte, že to mohou být stejně dobře i minusy. Někdy je přece jen nevědomost lepší (a zejména příjemnější). A nyní ke zvážení několik minusů:

Minusy

- mnoho rodinných příslušníků v podniku obvykle není ta nejlepší věc
- rozhovory o penězích budou vždy nepříjemné
- propouštění rodiny a přátel je pro majitele malých podniků nemožné
– často raději ukončí samotný byznys - přátelé a rodina obvykle očekávají „speciální privilegia“
– a dokonce mohou mít tendenci zneužívat vás - přátelé a rodina mohou vědomě anebo nevědomě podkopávat vaši vůdcovskou roli (autoritu) u ostatních zaměstnanců tím, že vás nebudou brát vážně

Závěr

Zaměstnávat rodinu a přátele ve svém byznysu jistě není pro slabší povahy. Nepříjemné situace jsou desetkrát horší a také jejich řešení může být nepříjemné. Když navíc rodinné problémy přinesou nevyhnutelný čas volna, vznikají nelehké situace. A co situace, kdy si lidé řeknou to, co by nemuseli? Celý den se namísto pracovních problémů řeší emoce a otázky, které na pracoviště skutečně nepatří. Toto všechno je potřeba důkladně zvážit. A konečné rozhodnutí je jen na vás.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop