MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů - dámské plavky, pánské plavky, tankiny, pareo...

Rubrika pojmů - dámské plavky, pánské plavky, tankiny, pareo...

J. Částková

Pro letošní léto obsáhne naše nabídka řadu hesel na téma koupání. Budeme se věnovat plavkám, jejich typům, vývoji i materiálům. Je to téma více než zajímavé už proto, že historie plavek není dlouhodobá a jejich faktický vývoj sahá pouze do minulého století (když pomineme dávnověká koupadla, která vlastně znamenala pro dámskou populaci pouze jakési malé smočení). Ani tak nemůžeme s úsměvem nevzpomenout například pánské plavky – pruhovaný overal, jak ho známe třeba z kouzelného filmu Rozmarné léto.

PLAVKY

jsou v obecné rovině dámské, pánské, dětské oblečení určené ke koupání, případně plavání. Mají velmi přiléhavý charakter, nosí se přímo na tělo a jsou zhotoveny z elastických materiálů. Tento slovníkový výklad však již beze zbytku neplatí.

PÁNSKÉ PLAVKY

podléhají módním trendům a historicky nemůžeme zapomenout ani na již zmíněný overal ani na „vynález“ z 60. let minulého století – odvážné a minimalistické „adamky“. Ty byly zhotoveny z bavlněného plátna s rozpínáním na boku a opatřené šňůrkou v bokové linii. Jejich výhodou bylo, že se téměř celé tělo mohlo opálit a daly se snadno převléci pod trenkami. Pak následovaly velmi přiléhavé elastické plavky do pasu i do boků, vykrojené i s nohavičkou. Tento trend přetrvává, i když stále více jsou v oblibě „velké“ trenky z rychle schnoucích nylonových tkanin, opatřené vnitřním vybavením, třeba síťovanými kalhotkami. Většinou bývají potištěné letními náměty. Je to účelové plážové a koupací oblečení použitelné i jako vycházkový přímořský oděv ve spojení s tílkem, tričkem i košilí.

DÁMSKÉ PLAVKY

v této kategorii je typů dle módního diktátu, obchodní nabídky a vkusu nositelky bezpočet. Začalo to ale jednodílnými koupacími pletenými oděvy ušitými z pletenin či tkanin. Elastickou složku pro přiléhavost v lepším případě zajišťovala latexová gumička s minimální životností. Dlouho šlo o plavky jednodílné, pokud měly dva díly, říkalo se jim opalovačky. Teprve společenské uvolnění s možností odvážného odkrytí velké části dámského těfoto: la v 60. letech přineslo plavky dvoudílné – říkalo se jim bikiny.

BIKINY

minimalistický dámský koupací a plážový úbor, který se skládá z kalhotek a podprsenky, dostal název podle ostrova v Indickém oceánu. Lehce lze odvodit i název monokiny, ale to už je věc spíš pro nudistickou pláž.

Nové jsou naopak

TANKINY,

které představují plavkový dvoudílný úbor, kde vrchní část tvoří podprsenkový díl spojený s košilkou, jsou jakýsi milosrdný set, který zakryje nedostatky postavy a v němž je možné zajít i do restaurace, pokud si uvážete do boků další z plážových rafinovaných oděvních prvků – pareo.

PAREO

jedná se o šátek velkých rozměrů z jemné bavlněné, viskózové i směsové tkaniny, který bývá potištěn nejrůznějšími vzory a tvoří často s plavkami sourodý set. Různě se váže: jako sukně, šaty, chrání před sluncem i zvědavými pohledy.

JEDNODÍLNÉ PLAVKY

mají nejrůznější střihové řešení, jsou hladké, přestřižené pod prsy, s vbudovanou, stylizovanou, vyztuženou podprsenkou, s různými prostřihy, aplikacemi, s ramínky i bez nich. Jsou sportovního i elegantního charakteru.

MATERIÁLY

v této oblasti zaznamenal vývoj největší kvalitativní změny. Jemné syntetické úplety s vysokou podporou elastického komponentu, kde byla nahrazena umělá vlákna první generace těmi novodobými, sofistikovanými, mají dnes už různé nadstavby ve formě ochrany proti UV záření, jsou rychle schnoucí, nechytá se na ně písek, jsou příjemné při dotyku s pokožkou, jsou resistentní k chlóru, některé mají podpůrný charakter k tvarování postavy, nevyblednou na slunci.

PLAVKY SPORTOVNÍ

Jako pro každý vrcholový sport se i oděvy pro profesionální výkon vytváří technickým výzkumem. Dnes už to nejsou obyčejné plavky, ale overaly, které se stávají součástí plavce jako jeho druhá kůže podobná rybí kůži. Mají strukturu podobnou rybím šupinkám, kolem kterých obtéká voda bez nejmenšího odporu. Tyto plavky ale byly zakázány pro vysokou účinnost a nedostižitelnou konkurenci.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop