MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


NÁZVOSLOVÍ – již ne podle abecedy, ale podle tématu – MÓDA

NÁZVOSLOVÍ – již ne podle abecedy, ale podle tématu – MÓDA

-SB-, foto: profimedia.cz

Začneme od vrcholu pyramidy

HAUTE COUTURE (ót kutýr)
Je vrcholem módní tvorby a její původ nalezneme v Paříži, která byla již od dob krále Ludvíka IV. nositelkou tehdejších novinek a stylů v dámském i pánském odívání. V minulém století se takto začalo označovat sdružení pařížských tvůrců vysoké módy s tím, že tamější módní krejčovské salony se postupně začaly sdružovat do jakýchsi asociací, které posléze za přísných pravidel dvakrát do roka předvedly svoji kolekci oděvů v té nejvyšší kvalitě a estetické hodnotě. Byla to vždy událost sezony – trochu divadlo, trochu show, ale určitě vysoké krejčovské řemeslo a kreativnost, které povýšily oděv do sféry umění. Modely Haute Couture dodnes určují módní styl a jsou inspirací i pro oděvní průmysl na celém světě...
V první fázi to byly salony podle jmen svých tvůrců – krejčích a přehlídky byly méně honosné, spíše pracovní. To se s jejich dnešní podobou zdaleka nedá srovnat, dnes se jedná o velkolepé show se vším všudy – jejich kulisou bývají neobvyklé prostory historických, moderních nebo funkčních staveb, pořádají se v zahradách či na nádražích, pokaždé však za účasti vyhlášených modelek, VIP osob a hlavně tisku. Je to divadlo, na které se nezapomíná alespoň půl roku, než přijde nová sezona a nová divadla. Zájem o Haute Couture neutichá ani v krizových krizových obdobích – možná o to více, aby se od nich odpoutala pozornost.
Tyto přehlídky jsou velmi nákladné a jsou špičkou pyramidy i pro salony, a tak si vydělávají v mnohých jiných oblastech – jejich jméno nesou doplňky či parfémy, ale i malé série PRET-à-PORTER kolekcí.

PRET-À-PORTER
Je malosériové zpracování oděvů od výrobců, kteří spolupracují s vyhlášenými pařížskými salony a zpracovávají jejich náměty do malých značkových sérií, které jsou také předváděny na přehlídkách, dnes často v rámci módních týdnů, v jednotlivých metropolích světa. Modely jsou poněkud střízlivější, ale stále se honosí velkou kvalitativní hodnotou a originalitou, nemůže si je totiž dovolit každý.

PRET-À-PORTER
Je to název i pro běžnou konfekční tvorbu – toto označení nese i tradiční veletrh módní dámské konfekce v Paříži. Název je odvozen od francouzského pret à porter – „hotové k nošení“.

KREJČOVSKÉ SALONY
Vznikaly už dávno v minulosti – a opět v Paříži. V době, kdy ještě nebyla známá fotografie, šířili šikovní kreslíři módní trendy svými kresbami. Kdekdo požadoval oděv, který nosila honorace té doby – králové a jejich dvůr, třeba i v „chudší“ variaci. Salony nesly název jména svého majitele a současně tvůrce módních kreací. Na přelomu 19. a 20. století pak salonové domy oblékaly nastupující majetnou společenskou vrstvu. Přehlídky byly pracovní, probíhaly v předváděcích prostorech salonního domu pro případné zákazníky. Takovéto salony vznikaly i v Praze – vzpomeneme namátkou jména Podolská, Rosenheim… a celou řadu dalších. I tito tuzemští tvůrci jezdili dvakrát do roka do Paříže načerpat inspiraci a módní směr, které pak nabízeli svým zákaznicím, kterými byly jak bohaté manželky továrníků, tak tehdejší divadelní a filmové prvorepublikové divy.

ZAKÁZKOVÉ KREJČOVSTVÍ
Menší krejčovské podniky, které nabízejí své služby jak v oblasti módy, tak v oblasti oblečení pro nekonfekční postavy, případně splňují požadavky na jedinečnost každého oděvu. V současné době inflace módní konfekce všech stupňů kvality a vzhledu tato krejčovství spíše živoří, než prosperují. Výběr modelu i materiálu je dílčím výsledkem přání zákazníka a rady krejčího, přičemž několik zkoušek by mělo docílit požadovaného výsledku.

ATELIÉRY MÓDNÍ TVORBY
Mnoho vystudovaných tvůrců módy si otevírá své ateliéry, ve kterých nabízejí osobité oděvy z vlastních kolekcí, případně zhotovují také oděvy na zakázku. Zaměstnávají švadleny, případně krejčí, ale spíše si nechávají své kreace ušít podle svých střihů a pokynů. Ani oni nemají na růžích ustláno – záleží na tom, jak velkým finančním kapitálem disponují. Přehlídky sezonních kolekcí jsou finančně velmi náročné, přesto je mnozí tvůrci dokážou uskutečnit dvakrát do roka.

MĚŘENKA
V souvislosti s možnostmi počítačového přenosu dat a tvorby střihové konstrukce počítačem se otevírají nové možnosti nabídky služeb. Zákazník kdekoliv na světě je odborně změřen, vybere si z nabídky vzorků tkanin a tato data se přenesou do centrály, která má za sebou dokonalou konfekční dílnu. Tam se vytvoří přesný střih, oblek je ušit podle dohody a hotový je odeslán zákazníkovi.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop