MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Aktivisté: Mnohé džíny se vyrábějí zdraví škodlivou metodou

Aktivisté: Mnohé džíny se vyrábějí zdraví škodlivou metodou

Zdroj: ČTK, foto: profimedia.cz

Některé oděvní značky prodávají džíny bělené takzvaným pískováním, ačkoliv tato metoda stojí dělníky z rozvojových zemí zdraví, tvrdí britská organizace Clean Clothes Company (CCC). Česká nezisková společnost NaZemi zároveň upozornila, že tyto džíny se prodávají i v ČR. Firmy se přitom už v roce 2010 zavázaly, že metodu nebudou používat. Aktivisté napříč EU proto chtějí znovu apelovat na módní značky, aby nebezpečnou metodu zarazily. Zároveň vyzývají spotřebitele, aby se zajímali o původ svého oblečení.
Metoda pískování se používá k dosažení opotřebeného vzhledu džínů. "Je šokující, že téměř deset let poté, co se v Turecku ukázalo, že pískování způsobuje neléčitelné onemocnění zvané silikóza, jsou pracovníci v jiných částech světa stále nuceni riskovat svůj život při využití této metody," komentovala výsledky průzkumu CCC Anna Lazorová ze sdružení NaZemi. Společnost na svém webu zveřejnila seznam firem, které údajně pískované džíny produkují.
Průzkum se uskutečnil mezi dělníky devíti velkých textilních továren v Bangladéši. Právě do Bangladéše, ale také Číny, Pákistánu nebo Egypta byla výroba přesunuta poté, co ji například v Turecku zakázali.
Spolek NaZemi se už v roce 2010 připojil k manifestu za zákaz pískování. "Firmy sice provádějí v továrnách audity. Ty jsou však dopředu ohlášené a továrny se na ně připraví," konstatovala Lazorová. Dělníci v průzkumu vypověděli, že pískování se často provádí v noci, aby jej inspektoři neodhalili. Obnošeného vzhledu džínů se dá dosáhnout i jinými metodami, třeba laserovou technikou. Je to ale mnohem dražší.
Pracovním a životním podmínkám dělníků vyrábějícím v rozvojových zemích oblečení se věnuje kampaň Ušili to na nás! Spotřebitelé se tak mohou dozvědět, jak vzniká oblečení jejich oblíbených značek nebo se připojit k výzvě za férové podmínky pro pracovníky továren.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop