MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů - Zvonová sukně, zavinovací sukně, zvonové kalhoty, zip, zákrut...

Rubrika pojmů - Zvonová sukně, zavinovací sukně, zvonové kalhoty, zip, zákrut...

J. Částková

ZVONOVÁ SUKNĚ

Rozšiřuje se od pasové, případně bokové linie k širokému okraji – asi stejně jako u zvonu. Bývá často střižena z šikmo položené tkaniny, někdy je složená z více dílů. A protože není vyrobena z bronzu, splývá do pravidelných záhybů. Sluší zejména dámám s útlým pasem a bude nahrávat prodlouženým délkám. Zvonová sukně není v současnosti v centru módního zájmu, ale módní návraty ji časem jistě opět prosadí.

ZÁTAŽNÁ PLETENINA

Je to pletenina, kde se řádek tvoří postupně – očko po očku, řádek po řádku – asi podobně, jako když pleteme ručně na pletacích jehlicích. Tuto pleteninu lze, na rozdíl od osnovní, párat zase pěkně očko po očku, řádek po řádku. Zátažná pletenina může být jednolícná, oboulícná, žebrová, žakárová, plastická a tak dále – těch podob je nepřeberné množství. Zátažné pleteniny lze tvarovat přímo na strojích do tvaru hotového oděvního dílu. Při této příležitosti je ještě nutné připomenout, že budoucnost bezesporu patří bezešvému pletení, které vytvoří oděv či oděvní součást bez konfekčních operací.

ZAVINOVACÍ SUKNĚ

Tyto typy sukní, na rozdíl od těch předcházejících, najdeme ve kdejaké kolekci, ale spíše v té letní. Sukně má široké podélné přeložení a zapíná se – popřípadě se zavazuje – v pase. Voálových sukének či dlouhých sukní se zabalovacím efektem je celá řada. Výhodou těch letních je kromě snížení transparence zdvojenou textilií také možnost převlékání přímo na pláži. Výhodou těchto sukní, je také to, že když z nich „vyrostete“, pouze se uvážou volněji.

ZVONOVÉ KALHOTY

V 70. letech jsme jim důvěrně říkali „zvonáče“ a soutěžili jsme o největší šířku nohavice. To jsou vzpomínky na kalhoty, které se rozšiřují již od sedové partie, ale spíše až od kolenou. Silueta tak vytváří „stabilní“ figuru. Tyto typy kalhot dnes nejsou v módním kurzu, sem tam však s nimi pracují avantgardní designéři. Uvidíme, jak se s tím popere módní vývoj, určitě zase jednou budou in, ale to se bude muset změnit mnoho – od obuvi až po délku vrchních partií. Dnes směřuje kalhotová móda do pohodlných rovných nebo velmi úzkých forem také díky elastickým materiálům.

ZIP

Oděvní součásti lze spojovat různými způsoby – knoflíky, druky, poutky, zavazováním tkanic – velmi oblíbeným a funkčním „zapínadlem“ je pak zip. Je vytvořen z drobných kovových či plastových zoubků, které jsou zapuštěny do textilie a které spojuje či rozevírá mechanismus jezdce. Je to opět jeden z „vynálezů“ naší doby. Dnes už si nedovedeme mnoho oděvů bez zdrhovadla vůbec představit. Kovové zipy jsou také často předmětem volné dekorativní tvorby. Někdy mohou být zdobeny skleněnými brojenými krystalky. Novější obdoba je vytvořena z plastové spirály a high-tech oděvy mají novodobé „zipy“ zatavené do dílů tak, aby neporušily tepelný režim a rovnováhu oděvu – tam už zoubky zcela chybějí a princip spojování je jiný.

ZÁKRUT

Je základním faktorem pro vznik příze, jeho fyzikální síly k sobě poutají krátká staplová vlákna. Může být levý nebo pravý (S a Z zákrut), mírný nebo silný. Je to veličina, která udává počet zákrutů na délkovou jednotku, a platí, že čím méně je zákrutů, tím měkčí, ale i choulostivější jsou příze a následně také textilie. Naopak mnoho zákrutů je často nezbytnou podmínkou pro zpracovatelnost na různých technikách a různými technologiemi. Překroucený zákrut může mít také estetickou funkci. Umožní vytvořit odlehčené struktury s živým porézním povrchem a také krepy, u kterých se střídají pravé a levé zákruty jak v osnovním, tak v útkovém systému. Tohoto efektu je využito i v kvalitách COOL WOOL, typech tkanin a pletenin pro využití vlnařských kategorií i pro letní sezonu. Pletařské příze se vyznačují menším počtem zákrutů pro dosažení výsledného měkkého omaku.

ZÁŠEVEK

Patří do skupiny střihačských a krejčovských metod určených pro vytvarování oděvu do plastiky postavy. Mnoho záševků mohlo být v současnosti zrušeno díky elastickým textiliím, které si do jisté míry s tvarem poradí – jinak musíme využít střihové tvarování prostřednictvím klasických šitých záševků. Funkční nutnost je někdy transformovaná do zdobných poloh – se záševky se dají dělat divy – včetně ergonomického vytvarování postavy.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop