MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů - Vlákno, vlna ovčí, vesta, výstřih...

Rubrika pojmů - Vlákno, vlna ovčí, vesta, výstřih...

J. Částková

VLÁKNO

- v tomto textilním útvaru je prvopočátek. A nyní malý kousek historie a opakování: na počátku bylo k dispozici vlákno pouze z přírodních zdrojů – ze srsti zvířat je vlna ovčí, kašmír, angora (keratin) nebo z rostlin – bavlna, len, konopí (celulóza), z výměšků housenek – hedvábí (bílkovina). Ruku v ruce s rozvojem chemických vynálezů, výroby a potřeb lidstva přišla na svět vlákna nekonečná – viskózová (na bázi celulózy) – ale pak nastal revoluční zlom s nástupem syntetických vláken (na bázi syntetických polymerů) a všech těch vlákenných produktů, které začínají předponou poly – POLYAMID, POLYESTER, POYAKRYL, POLYURETAN... Vlákno je spřadatelný podélný útvar, kde délkový rozměr nekonečně převažuje nad jeho průměrem. Do dnešní doby nanotechnologií uběhlo dlouhé období vývoje, které pozitivně poznamenalo textilní a oděvní tvorbu a v neposlední řadě životní styl, nebo ještě lépe – stále se zvyšující požadavky na komfort a pohodlí si vyžádaly nové produkty s mnoha novými funkcemi.

VLNA OVČÍ

Je jedno z historicky nejstarších přírodních vláken, které lze získat ze srsti ovcí. Původní hrubá ovčí vlna s příměsí pesíků je dnes již dávno minulostí. Ovce byly v průběhu doby šlechtěny a kříženy, takže taková Merino ovce dává to nejkvalitnější a nejjemnější vlákno. Toto vlákno má pozitivní prostorovou geometrii ve formě obloučků po délce, po jeho obvodu jsou drobounké šupinky a uprostřed nepravidelný dutý kanálek. To vše určuje tepelně izolační, sorbční, omakové a další vlastnosti. Mnohé z nich už dokázala chemie napodobit, nebo dokonce překonat. Nakonec se zdálo, že je vlna odsouzena k zániku, a v důsledku toho začali australští chovatelé likvidovat svoje stáda. Ale v novém tisíciletí nastalo znovuvzkříšení a vlna je opět velmi žádanou surovinou s mnoha významnými vlastnostmi. Navíc je ekologicky pěstovaná jako obnovitelný zdroj – ovce neničí přírodu, ale dávají svůj příspěvek do potravinového řetězce, vlna je snadno recyklovatelná a přirozeně rozložitelná. A ovce jsou přívětivá zvířata!

VESTA

Heslo se širokým oděvním uplatněním. Vesta je oděvní propínací součást buď bez rukávů, nebo s rukávy v různých délkách. Zapíná se na knofl íky, druky, zdrhovadla. Může mít šálový, stojací nebo ležatý límec, nebo má jen výstřih do tvaru písmene V, nebo je okrouhlý. Vesta je také součástí pánského obleku, který doplňuje. Přední díl je vytvořen buď z materiálu oděvu, nebo ze zdobné či kontrastní tkaniny, zadní část je ušita z podšívky. Klasické typy, jako jsou například smoking nebo frak, mají vesty specifi cké. Dále máme vestu klasickou – bez rukávů i s rukávy – v pleteném, popřípadě tkaném provedení, často pro sportovní či sportovně elegantní využití. A také současnou prošívanou vestu bez rukávů jako velmi funkční, tepelně izolační sportovní součást oblečení. Tak široké uplatnění má toto jednoduché slovo – vesta.

VLNĚNÁ PEČEŤ

To grafi cky vyvážené a designově hodnotné klubíčko zná snad každý. Je na světě již alespoň padesát let. Je mezinárodní chráněnou značkou jakosti a označuje vysokou kvalitu vlněných výrobků, u kterých je použita stoprocentně dosud nepoužitá vlna, a pokud jsou ve výrobku efekty, nesmějí přesáhnout pět procent. Vlněnou pečeť uděloval mezinárodní vlnařský sekretariát IWS vlněným výrobkům – tkaninám, pleteninám, kobercům, přízím a oděvům. Vývoj v posledních letech 20. století poněkud zamíchal kartami – IWS už neexistuje, ale australští pěstitelé obnovili svoji činnost v poněkud pozměněném seskupení a s novou strategií. AWI (Australan Wool Innovation) si ponechala už zmíněnou značku a začala s rozvojem vlnařských výrobků na vysoké technické a technologické úrovni, a to s velkým módním potenciálem. Vlna je výjimečné vlákno a tuto pozornost si zaslouží. Už dávno není poznamenána jen hřejivým kódem – jsou vyvinuty vlněné pleteniny na sportovní prádlo, cool wool jsou letními typy tkanin a pletenin které jsou, díky jemnosti a konstrukci s vysoko kroucenými přízemi, prodyšné a v létě ochlazují. Vlnu lze prát v pračce, nesráží se a neplstnatí. V současné módě s retro aspekty je téměř nenahraditelná.

VÝSTŘIH

Vytváří špičku do přední či zadní části oděvu. Je využíván pro dámské módní oděvy, ale nejčastěji ho používá pletařská tvorba pro všechny kategorie výrobků, kde lze využít techniky ujímání k bezešvému a čistému zakončení krční partie oděvu.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop