MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů - ujímání, úprava, ušanka

Rubrika pojmů - ujímání, úprava, ušanka

J. Částková

UJÍMÁNÍ

Pletařská tvorba má mnoho prostředků pro vytvoření konečného tvaru výrobku přímo na stroji. To znamená, že výrobek můžeme tvarovat v ploše i v prostoru. Jednou z cest je zužování, které se odborně nazývá ujímání a představuje přenášení očka či skupiny oček do nitra výrobku – a tím dochází k jeho zužování. Využívá se při tvarování plně regulérních výrobků, kdy lze podle střihu přesně vytvořit konečný tvar pleteného dílu. Pokud se očka přenášejí ve středu nebo několik jehel od kraje výrobku, vytvářejí zesílená očka takzvanou stopu ujímání, která se využívá jako zdobný prvek. Výrobky plně tvarované ujímáním a rozšiřováním patří do kategorie luxusních typů.

ÚPRAVA

Úprava je všeobecný název pro technologické postupy, kterými textilie prochází po svém vytvoření na tkalcovském stavu, pletařském stroji či po vyrobení jinými technikami. Cílem úpravárenských procesů je zlepšit, změnit či optimalizovat vlastnosti textilie. Úpravy jsou mechanické či chemické, mokré nebo suché, jednoduché či násobné, trvalé nebo dočasné... Úpravy dokážou hotové divy – z hladké textilie vytvoří mechovou, z chlupaté hladkou, z obyčejné lesklou, zvrásněnou nebo patinovanou... To všechno jsou vzhledové vlastnosti, ale funkční nadstavba je pro dnešní potřeby ještě důležitější, a tak máme například úpravy nemačkavé, nešpinivé, nesrážlivé, antialergické, nepromokavé, prodyšné, antibakteriální, s ochranným faktorem proti UV záření a mnoho dalších. Je jich bezpočet a bez nich by už textil neplnil své novodobé funkce.

UŠANKA

Je čepice – dnes pánská i dámská – s klapkami na uši, které lze zavazovat pod bradou, popřípadě nebo ohrnout a svázat v horní partii čepice – podle povětrnostních vlivů a představ nositele. Čepice pochází z drsných severských krajů, název evokuje spíše ty sibiřské. Časté jsou kombinace tkaniny či pleteniny s kožešinou. Čepice, která byla původně určena do nepohody, je dnes zase módním hitem. Ušanky byly a jsou také součástí vojenského vybavení – dnes si je však klidně pořídí i křehká dívčí bytost.

UNISEX

Unisex je módním stylem, který se buď okrajově, nebo zcela výrazně objevuje v trendech světa módy. Jedná se o podobnost či přímo totožnost partnerského ošacení. Unisex nespočívá jen v oděvu, ale v celkovém vzhledu nositele – od oblečení přes účesy a doplňky až po líčení. Největší význam měl tento styl v 60. a 70. letech minulého století.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop