MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Trendy - Pánská móda v sezoně podzim–zima 2011/2012

Trendy - Pánská móda v sezoně podzim–zima 2011/2012

J. Částková

Tradiční zahájení módní sezony je již za námi. V Miláně začaly přehlídky pánské vysoké módy a ve Florencii se téměř v tu samou dobu odehrál kontraktační veletrh pánské módní konfekce Pitti Immagine Uomo. Jeho, již 79. edice mnohé naznačila. Když se vracejí velké firmy, může to být dobrým znamením (po dvouleté přestávce se vrátil také BOSS), když však scházejí staré dobré značky, zřejmě ještě není vyhráno. Překvapivé lustrace při registraci a opatrnost v jednotlivých stáncích naznačují, že asijská a jiná výrobní konkurence již dovedou vytvořit kvalitu, kterou dříve nezvládaly. Ale vraťme se k módním trendům, které veletrh přinesl pro příští podzim a zimu. Pánská móda má několik různorodých poloh, které se často prolínají.

Klasika a tradice

Jsou luxusním tématem pro svoji eleganci, použité materiály i technologické zpracování, které navazuje na tradiční krejčovské řemeslo. Sako je u této skupiny nosným módním elementem, ať už patří k dvoudílnému obleku, anebo je samostatným oděvním dílem. Má ustálenou štíhlou formu, je vesměs zapínáno na dva knoflíky a jeho velmi malý límeček navazuje na úzké, u některých typů i širší, protažené klopy. Sako má dva rozparky, je mírně projmuto v pasové linii, avšak je pohodlné a v zájmu maximálního pohodlí konstrukčně odlehčené. Jakékoliv prvky „navíc“ jsou na bázi experimentů a zkoušek, zda se ten který detail či změna formy setkají u spotřebitelů s kladnou odezvou. Oblekové sako je vyrobeno z klasických vystříhaných a jemně počesaných kvalit, ale to samostatné, s casual charakterem, využívá lehké kašmíry, měkké šetlendy, flanely a jiné vlasové a lehce zaplstěné úpravy. Nové jsou nepodšívkované typy i pro zimní období a také zcela netradiční materiály, jakými jsou například syntetické tkaniny či měkké pleteniny. „Znovuobjevené“ jsou pánské svrchníky ve štíhlých a zkrácených formách. Některé jsou inspirovány trenčkoty, jiné parkou či námořnickým kabátkem, objevuje se často také klasický douflecout se zapínáním na olivky. Kabátky jsou často velmi krátké – jen do půlky stehen či pod sedací partii, klasický dlouhý plášť je spíše výjimkou. Pánský oblek je velmi přísně koncipován jak co do barvy, tak také do formy: štíhlé střihy, odlehčené konstrukce, rovně střižené až úzké kalhoty. Pozornost je věnována detailům. Vzory a kvality vycházejí z anglických typů a jejich italských interpretací, ale jsou lehčí a jemnější, s měkkým omakem. Košile jsou z velmi jemných bavlněných kvalit se vzory kostiček, proužků a velmi tradičních žakárových drobných vzorů. Škála barev je tu široká – od bílých přes pastelové až k sytým tónům, často s pestřejším laděním barevných kombinací. Pletené pulovry, vesty a svetry jsou nutnou a vítanou zimní součástí pánského šatníku. Jejich sofistikovanost je patrná zejména při použití jemných a měkkých vln, bavln a kašmírů. I vizuálně hrubé typy jsou lehké a měkké. Formy opět zůstávají, významnou roli hrají detaily límcových a průkrčníkových lemů, zapínání a nápadité podložení těchto částí.

Neformální styl

Stále se rozšiřující sekce neformálního ošacení dává jasně najevo, kterým směrem se bude pánská móda do budoucna ubírat. Pro nejbližší módní období bude hledat inspiraci v tradičních i historických sportech, armádních uniformách, cestování po mrazivých severských krajinách od Kanady po Aljašku, v retro náladách a vintage charakteru. Inspiračním zdrojem budou také silná 50. a 60. léta a angloamerické tradice. Původním formám dodá současná tvorba vysoký technický náboj novými materiály a technologiemi. Důležité budou dřevorubecké kabáty, kanadské parky, eskymácké typy s kožešinou a kapucí, flanelové košile, venkovská saka, zateplené kalhoty, „hrubé“ svetry s norskými vzory, kožené vesty, saka a kabáty. Jeans kalhoty jsou opatřeny vizuální i fyzickou devastací a opráním barvy. Městská část neformálního stylu se soustředí na svět hudby a vojenské inspirace. Formy budou velmi pohodlné a oděvy budou mít ochranný a hřejivý charakter. Opět jsou tu využity staré formy v nových, často velmi technických materiálech.

V pánském oděvu platí více než kdy jindy, že styl tvoří ucelený vzhled, se všemi náležitými doplňky čepic, ušanek, obřích šál, prstových rukavic i palčáků, velkých kabel a dalších nezbytných náležitostí. Teprve potom totiž můžeme hovořit o módním vzhledu.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop