MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Veletržní putování - INTERIEUR 2010 – bienále designu

Veletržní putování - INTERIEUR 2010 – bienále designu

J. Částková

Kortrijk je středně velké historické hanzovní město na jihozápadě Belgie, blízko francouzských hranic. Kortrijk je dnes také ve světě designu velkým pojmem. Jednou za dva roky se na místním výstavišti odehrává zajímavé veletržní klání, které má tradici již od roku 1968. Výstava soudobého designu je tady výběrová. Nemá ryze komerční charakter, i když je kontraktační, a je čest být mezi vybranými vystavovateli. Na veletrhu se objeví produkty s vynikajícím designem, které komise odborníků vybrala v průběhu dvou let. Výstava má dvě zásadní polohy – vysoce technické, funkční a designové výrobky, vytvořené nejnovějšími technologiemi. Zasahují do sféry bydlení, zahrad, osvětlení, koupelen... zkrátka všech užitných předmětů, které nás obklopují. Druhá poloha je na bázi nápadů a experimentů, tam ještě není nezbytné dokonalé zpracování, ale tyto prototypy přinášejí do oboru nové impulzy.

A jak vypadá design na začátku druhé dekády 21. století?

Je převážně strohý, lineární, ale pohrává si i s nekomplikovanými křivkami. Využívá kvalitních materiálů přírodního i uměle vytvořeného charakteru a kombinuje lesk s matnými plochami – sklo, kámen, kov, dřevo, kůži, polymery. Ctí nebarevné ladění, ale neváhá využít také silných barevných tónů, a to nejen jako akcent. Funkce je na prvním místě, ergonometrie je samozřejmostí a rychlá proměna pohybem jedné ruky pro interiéry je pozitivní. Osvětlení mění barvy a nálady, dá se samozřejmě programovat, právě tak jako efektní proud vody ve sprše, kdy na vás jednou padá zlatý déšť a jindy se zase vznášíte na obláčku páry. Je to jako z říše snů – ta dokonalost všech drobností, úchytek, spínačů... Ještě že ten textil má stále lidský charakter a dobře kontrastuje s onou dokonalostí. Nápady jsou skládačkové, studentské, funkční – ale také úsměvné. Hledají uplatnění a z části určují vývoj. A toto propojení má velkou sílu, která aktivuje tvůrčí potenciál k další činnosti. Ještě jedno je však na Kortrijku příjemné – na výstavu chodí celé rodiny i s malými dětmi. Ty si můžou všechno osahat, vlézt do všech skříněk a na cokoliv si sednout. Je to zářivý příklad výchovy ke vkusu, která se v průběhu doby promění v komerční úspěch – vždyť ty děti se za čas budou samy zařizovat.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop