MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů - Tvíd, Tartan, Tatrsál, Trenčkot, Tisk

Rubrika pojmů - Tvíd, Tartan, Tatrsál, Trenčkot, Tisk

J. Částková

TVÍD

máme celkem jasné povědomí o tvídu – podle naučného slovníku se jedná o vlnařskou porézní tkaninu se střední hmotností, která je vyráběna z mykaných přízí a je tkána v plátnových či keprových vazbách, původně z ručně předených přízí, které samy o sobě znamenají značnou dávku nepravidelností. Je to prastará kategorie, která pochází ze Skotska, a její název je proto odvozen od místa původní výroby – řeky Tweed, v jejímž okolí se tkaly tyto materiály na ručních stavech. Nás ale zajímá současnost – tvídem dnes nazýváme, možná neodborně, škálu různých plošných výrobků, které připomínají ten původní. Můžeme mít lehký letní tvíd, pleteninu s charakterem tvídu, stručně řečeno – tvůrčími vstupy bývají multikolorové příze, nepravidelnosti ve formě fl ámek, zapředených přástů, naté efekty, ale také drobné žmolky – nopky. V žádném případě neskončil tvíd na smetišti textilních dějin, je to stále živé téma, které se jednou více, jindy méně pohybuje po spirále módního času. Nemůžeme ani opomenout zvláštní zdobné tvídy určené na kostýmy, které jsou tak typické pro salon Chanel. Dále pánské svrchníky či saka, dámské pláště nebo kostýmy – uplatnění tohoto oblíbeného materiálu je velmi široké s tím, že tato komodita se stále rozšiřuje.

TARTAN

Jedná se o vzory kár s historickým i trochu mystickým původem, a jak to tak bývá, jsou opět úspěšně transformovány do současné módy a „zdobí“ řadu dalších spotřebních výrobků. Ale k historii těchto typů – jejich původ začíná ve Skotsku, kde přesně defi nované a barevně laděné vzory kár používaly jednotlivé rodové klany ke své historické identifi kaci. Čili erbovní znamení, často vyjádřené v krojové podobě, typických skotských kiltech – skládaných sukních pro tamější pánskou populaci. Jejich tradice je tam stále živá – často můžeme v tomto oděvu vidět prince Charlese – to je však jedna z jeho povinností, která vyplývá z jeho postavení. Například při říjnovém fotbalovém zápasu mezi Skotskem a Českou republikou v Praze zaplavilo město nepřehlédnutelné množství fanoušků v károvaných sukních – zkrátka radost pohledět! Ale zpět k historii – erbovní kára mají přesné složení a odstíny barev, ale také přesné rozměry jednotlivých barevných ploch. Název je odvozen od termínu skotal tartan – rodový vzor klanu. Do módy vstoupil snadno pro svoji různorodost, konfekční výroba ho však už tak nemiluje, zejména pro velké prostřihy a spotřebu materiálu. Dnes se používají spíše jeho modifi kace pod souhrnným názvem tartanové káro pro mnoho výrobků, nejčastěji ale pro vlnařské typy tkanin z česaných přízí na sukně, kalhoty, saka, pláště nebo efektní podšívky. Jsou fi rmy, které používají jen konkrétní káro – blueberry, nebo je jedna velmi oblíbená kostka v kombinaci temně modré a zelené barvy – blackwatch. Kára se využívají i na potahy deštníků, kufry a jejich vnitřní kufrů a dále na tašky nebo jiné doplňky. Krásná jsou miniautíčka s karosérií provedenou ve skotském káru!

TATRSÁL

Tentokrát se té staré dobré ostrovní říše asi nezbavíme. Je tu totiž další heslo pro vzor vlnařského charakteru – tatrsál. Název je odvozen od někdejšího londýnského koňského trhu Tattersall, který byl střediskem přátel jezdeckého sportu. Vzor drobných kostiček se původně uplatňoval při výrobě přikrývek pro koně. Původně se střídaly kostičky okrové a hnědé na bílém podkladě, dnes už může být barevnost jakákoliv – vždy však platí tmavá barva a další je světlá, ve stejné velikosti. Nejčastěji bývá ve vlnařském provedení buď jako česaná a hrubší, nebo jako velmi jemná česaná tkanina – podle toho, zda jde o velikost kostiček na pánská saka, kalhoty, nebo dámské kostýmy a podobně.

TRENČKOT

Je to jednořadový nebo dvouřadový plášť dámský nebo pánský, se širokými klopami a límcem, jedním, popřípadě dvěma zdvojenými volnými sedly. Prošívané švy, nárameníky a klínové průramky mu dodávají sportovní charakter. Původně se šil z impregnovaného gabardenu, nyní se zhotovuje v různých obměnách z jemných nylonů i z různě upravených bavlněných tkanin. Je zvláštní, jak oděvní výrobky, které vznikly před mnoha a mnoha lety, najdou znovu svoji novodobou oblibu, a dokonce se stanou módním hitem. Zřejmě díky svojí už tehdejší funkční a estetické hodnotě. To se zcela nedávno přihodilo pánským a dámským plášťům – trenčkotům. Objevily se jak na módních molech, tak v konfekci vyššího stupně, i v té běžné. Zásadní vývojový posun těchto plášťů spočíval hlavně v použití často velmi technických materiálů. Změny ve vizuální formě však byly minimální. Už jaksi předem předpokládáme vznik těchto plášťů v Anglii – a očekávali bychom paralelu s vojenskými oděvy. Málokdo však ví, že původně sloužily jako pohřební pláště.

TISK

Tisk z výšky, hloubky, síťový, přenosový, sublimační… Na technologii nesejde – tisk je svým způsobem malba či kresba na tkanině, která dokáže povýšit běžnou textilii do oblasti vysokého (ne vždy) umění. Drobné motivy, kravatové vzory, kytičky jako z výbavové truhly našich dnes už asi prababiček. Geometrické, fantazijní, klasické, fl orální, fi gurální, fotografi cké, plošné, úsekové, v borduře, přetištěné – zkrátka nepřeberné množství technik a motivů.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop