MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů - Sako, Spencer, Skládaná sukně, Stojací límec

Rubrika pojmů - Sako, Spencer, Skládaná sukně, Stojací límec

J. Částková

SAKO

Pánské sako prošlo svým dlouhodobým vývojem, jehož počátek sahá několik staletí nazpátek. To však ponechme historikům – jsme na počátku 21. století a sako je tu stále – a hlavně se nehodlá své pozice vzdát. Je pro své nositele připraveno v dámské, ale zejména v pánské variantě, hodné nového věku. Střihová konstrukce se v průběhu období, kdy se hledaly nové typy, ustálila do podoby, která sice vychází z tradičních forem, avšak její zpracování moderními konfekčními technologiemi, použití odlehčených materiálů a měkké zpracování přinesly sako, které je pohodlné a ještě k tomu krásné. Podoba s jednořadovým zapínáním se ustálila na jednom, dvou nebo třech knoflících, úzké klopy jsou protaženy do horní partie ramen. Sako má malý límeček, je mírně zdůrazněná ramenní a pasová partie a v zájmu pohodlí je opatřeno dvěma rozparky v zádové části. Je velmi uvolněné a v současné podobě má casuel charakter. V letním období je jen částečně vypodšívkované, ale jeho vnitřní vybavení má vysokou úroveň. Sako s dvouřadovým zapínáním má širší klopy, které jsou zakončeny špičkou, a dvě řady knoflíků sestavené do lichoběžníku. Má spíše společenský nebo obchodní charakter. Saka dámská neznají žádných hranic – jednou mají velmi maskulinní formu, jindy jsou to krátké kabátky. Saka jsou vypasovaná i prodloužená, se šůskem a s různým zapínáním.

SPENCER

Je to nezvyklý název pro krátký, úzký a rovný kabátek, který je dnes využíván spíše při slavnostních příležitostech. Existuje v dámské i v pánské variantě, ale někdy se také používá jako součást pracovní uniformy pracovníků v gastronomii a hotelových službách. Název je odvozen z anglického názvosloví – již koncem 18. století nosil podobný kabátek jako svrchník Lord Spencer.

SKLÁDANÁ SUKNĚ – SKLADY

Sklady v různých partiích oděvů jsou vytvářeny většími či menšími záhyby a protizáhyby textilií – buď za účelem funkce, nebo jako zdobný prvek. Protizáhyb může zvyšovat pohodlí a volnost pohybu v zádové partii sportovních bund. Sklady v pase u kalhot mají podobnou funkci. Nejtypičtějším příkladem jsou však sklady u širokých sukní, které mohou být buď rovnoměrně, nebo úsekově rozmístěny po celé šířce, popřípadě mohou být požity jako protizáhyby. Skládané sukně nejsou již delší čas v módním kurzu, ale kilty – tradiční „krojový“ oděv Skotů – se skládá právě ze skládané sukně s rodovým kárem v rodových barvách (tartany). Při nedávném fotbalovém zápase v Praze se Skotskem se metropole jen hemžila fanoušky v suknicích – a byla to opravdu hezká, žertovná podívaná, která však nepřinesla odpověď na nevyřčenou otázku: „Co nosí Skotové pod svými sukněmi?“

STOJÁČEK – STOJACÍ LÍMEC

Límec, který postrádá svou běžnou část, čili plochu, která se překlápí přes podlímec, který je všit do průkrčníku. Je to poněkud krkolomné vysvětlení – stojací límec přiléhá ke krku a je menších rozměrů. Známe ho třeba z indických košil, dámských plášťů, ale také z pletených pulovrů nebo vest.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop