MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Událost roku - MILÁNSKÝ SALON - Salonne Internazionale del Mobile

Událost roku - MILÁNSKÝ SALON - Salonne Internazionale del Mobile

J. Částková

Design je ve dnešní době velmi frekventovaným slovem. A je také hodně módní. Mladí jsou se vším, co s designem jen trochu souvisí, nadšeni. I proto jsou školy, které mají design ve své náplni, velmi dobře obsazeny. A to je dobře – design výrobků spotřebního charakteru, kam právem náleží i módní produkt, nás obklopuje a pozitivně formuje.
To nej…, co se v současném světě designu odehrává, bylo možné spatřit v polovině dubna na milánském obřím veletrhu nábytku, bytového zařízení a doplňků Salonne Internazionale del Mobile. Při příležitosti týdne designu se otevírají studia a ateliéry po celém městě, design je v muzeích, galeriích i v obchodech. Do této obrovské akce se zapojují všichni – ať již jako vystavovatelé, výrobci, prodejci, spotřebitelé, či jen jako obdivovatelé. Miláno v té době praská ve švech, v hotelích nezbývá žádné volné místo, na veletrhu jsou davy, metra jsou přecpaná a město plné návštěvníků této akce. Sopečný mrak nad velkou částí Evropy nedovolil odlety letadel, a tak si hoteliéři své každoroční „žně“ tentokráte ještě trochu prodloužili. Ale teď již k designu. V nábytku a bytovém zařízení je tvarově úsporný, staví na kvalitních materiálech a ještě kvalitnějších zpracovatelských technologiích. Dřevo, plast, kov či sklo jsou zastoupeny v rovnováze. Důraz je kladen na mechanismy, kterými se objekt případně otevírá, sklápí či polohuje. Ergonomie tu hraje podstatnou roli, pohodlí a luxus při užívání jsou normou, a to i u jednotlivých solitérních kusů, které jsou, dejme tomu, vizuálně efektní. Těch ale je daleko méně než v předcházejících obdobích – čas hledání nových tvarů a dekorativního výrazu již zřejmě skončil.
To je nejvíce patrné v oblasti kuchyní a koupelen, které měly na veletrhu své dvouroční edice. Kuchyně jsou plné technických novinek a designové jednoduchosti, digestoře jsou dnes jednoduchými a funkčními součástmi kuchyně, plast se střídá s kovem, mramorem, s umělým kamenem, dřevem nebo sklem, povrchy jsou buď velmi lesklé, nebo lehce matové, vrchní a spodní police jsou lehce ovladatelné, dnes už jen na lehký dotyk, spotřebiče jsou digitální a jsou zabudovány tak, aby tvořily s nábytkem jednolitý celek. Police jsou úsporně řešeny tak, aby se na ně vešlo všechno, co je k vaření potřeba.
Koupelny předpokládají větší prostor, a pokud je to možné, je v nich umístěno okno. Sprchové komůrky svítí, plošné sprchy jiskřivě září, kohoutky umyvadel a van jsou lehce ovladatelné… Vany a umyvadla mají oblé, hranaté či historické tvary. Toalety umějí víc, než pouhý smrtelník potřebuje. Salon Satelite, který dává mladým designérům možnost, aby předvedli svoji tvorbu, ukázal, že tvůrčí potenciál nové generace je nedozírný.
Ve svých nápadech jsou neotřelí a mnohdy i vtipní. Vtip je ostatně momentem, který většinou potěší. A nás těší zejména skutečnost, že se naši mladí ani v celosvětové konkurenci neztratili! Své expozice měli jak v oblasti Zóny Tortona, tak na výstavišti v Salonu Satelite – a expozice byly více než konkurenceschopné! Textil se skryl nebo ještě lépe zviditelnil v expozicích lůžek a sedacích souprav či židlí a koberců. Nebyl nijak zvláště výrazný, ale zato velmi funkční. Koberce hledaly nové výrazy, například v podobě tvaru – kruhový výřez se stylizovanými letorosty byl exkluzivní, právě tak jako plastika písečných dun či obřích kohoutích stop. Tapiserie v tom pravém slova smyslu neprožívají v současné době právě dobré období – objevují se spíše sporadicky, často spíše jako plastická nebo perforovaná plocha.
Ekologie a vztah k přírodě byly ve vyrovnaném poměru k novým digitálním technologiím, a tak kytičky a bylinky stály v jedné řadě s nejnovějšími telefony či notebooky. Rovnováha je důležitou součástí života – a toto vyjádření bylo téměř symbolické. Týden designu byl skvělou akcí mezinárodního významu a Miláno jí dodalo zajímavý rámec svou moderní i historickou architekturou.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop