MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů - Paisly, Paleto, Paličkovaná krajka, Pareo, Patchwork, Pepito

Rubrika pojmů - Paisly, Paleto, Paličkovaná krajka, Pareo, Patchwork, Pepito

J. Částková

PAISLY

Je to vzor, který patří do textilácké tradice. Z větší části spíše do oblasti tisků, ale objevuje se i v žakárovém provedení na šatových a plášťových, popřípadě bytových textiliích, občas ho vídáme také jako drobný kravatový motiv. Je to pradávný symbol zrození. Tento zahnutý oblý ornament, jehož vznik patří do indické historie, je pradávným symbolem zrození. Stylizace rozvíjející se indické piniové šišky byla velmi často používána k potiskům na kašmírové tkaniny a šátky. Název je odvozen od skotského města Paisly, kde byly napodobovány původní indické motivy.

PALETO

Není zrovna současným módním hitem, ale patří mezi klasiku v dámských pláštích. Je to v podstatě volný kabát s rozšířenou střihovou linií, s délkou nad kolena, který má spíše sportovní charakter. Dnes jsou módní krátké kabátky s podobnou linií, někdy s přestřižením v prsní linii, pod kterou se paleto rozšiřuje. Někdy je ve dvouřadovém provedení.

PALIČKOVANÁ KRAJKA

Je krajkoví, které je vytvářeno ručně, přesně na míru a do konkrétního útvaru zvláštní technologií za pomoci paliček, na kterých jsou navinuty příze, oblého podlouhlého polštáře a špendlíků. Těmi se pomáhá vytvořit vzor a tvar. Je to významná rukodělná technika, s jejíž pomocí lze vytvářet vsadky, límečky, ozdobné okraje, dečky, ale i drobné tapiserie a obrázky. U nás ji vytvářeli pracovníci kdysi významného podniku ve Vamberku, touto technikou se však zabývala také řada textilních výtvarnic.

PAREO

Blíží se doba povalování na plážích – a právě pareo je vhodným doplňkem dovolenkových aktivit. Je to šátek větších, ale i menších rozměrů, který často barevně či vzorem koresponduje s plavkami. Lze ho uplatnit různými způsoby vázání kolem těla a funguje jako vše zakrývající sukně či jiný oděvní smyšlený útvar. Váže se na uzly a nosí se přes plavky – například do restaurace nebo do baru na pláži. Je součástí plážového oblečení.

PATCHWORK

Původně textilní útvar, který byl v dobách nouze o textilie vytvářen sešíváním zbytků. V poslední době se z něj stala dokonale vyvinutá technika a uznávaná ruční práce, která má svá pravidla a vzory. Je to tak trochu destrukce zcela nové textilie, která se nastříhá na různé pruhy a tvary a potom se sešívá do různých obrazců. Nejčastěji je využívána k vytváření přehozů a plédů. V současnosti přejímá tento název i tištěný nebo pestře tkaný vzor, který má vzhled malých, různorodých, na sebe navazujících plošek.

PEPITO

Je tradiční dvoubarevná pestře tkaná kostička, vytvořená v plátnové či keprové vazbě, s kontrastní barevností osnovních a útkových přízí – nejčastěji v poměru 4:4. Pro tento vzor je typické černobílé provedení, ale může být využito i jiných barevných kombinací. Využití je široké, od bavlnářských po vlnařské tkaniny. Název je odvozen od tanečnice jménem Pepita, která si vzor oblíbila, nebo také od španělského slova pepitas – malá zrníčka.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop