MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Rubrika pojmů - Očko, očka, Olivka, Opasek, Overal, Ovčí vlna, Ozdoby

Rubrika pojmů - Očko, očka, Olivka, Opasek, Overal, Ovčí vlna, Ozdoby

J. Částková

OČKO – OČKA

Očko není jen symbolem pro zrak, ale také základní stavební jednotkou významného oboru – pletařství. Vzniklo kdysi dávno, když si praobyvatelé této planety začaly spřádat vlákna nalezená v přírodě a jednoduchými nástroji vytvářely plošné i , řečeno dnešním žargonem, 3D útvary pro ochranu svých těl. Ten obor prošel svým technickým a technologickým vývojem, ale nejstrmější křivku má současnost s možnostmi elektronického ovládání pletacích jehel. V pletařství dnes není příliš technických mantinelů a uplést se dá prakticky všechno včetně bezešvých výrobků tvarovaných přímo na stroji. Očka můžou být miniaturní i obří, až nám z nich přechází zrak!

OLIVKA

Zase letmé upřesnění, ta o které bude řeč se nejí, ale podle tvaru byl přijat přenesený název na specifi cký druh zapínacího elementu – používaného především u sportovních kabátků pro muže, ženy i děti – douffl ecoat. Ty pocházejí z anglických tradic a z pravidla jsou vybaveny kapucou, zesíleným sedlem a našitými kapsami. Často jsou vyrobeny z oboustranných tkanin, kdy se využije efektu lícní a rubové strany, délku mají většinou nad kolena a jsou zapínány několika dvojicemi protilehlých poutek, uchycenými na kožených patkách na zvláštní knofl ík – olivku. Ta může být kostěná, plastová, kovová, kombinovaná i textilní. Tyto kabátky jsou tradiční, ale čas od času proniknou do módního světa, ne snad jako hlavní proud, ale jako retro styl či nálada a směle konkurují svými specifi ckými tvary i syntetickým bundám.

OPASEK

Nebo pásek chcete-li. Je to funkční, ale i zdobný doplněk oděvů který, už podle svého názvu najdeme obvykle někde v oblasti pasu. Původně měl za úkol pevně držet kalhoty a sukně v pasové linii, jindy ji zvýrazňoval, nebo přepásal plášť, aby se nerozevíral a držel teplo hezky při těle. Dnes, i když má tuto funkci více méně také, bývá často ozdobou. Pánské opasky se současným vytříbeným designem jsou výrazem kvality a značky, dámské pak často vyjadřují zdobnost vyšších dimenzí, jsou úzké i široké, někdy až korzetového charakteru, mohou být hladké, rustikální, textilní i proplétané. Přezka má zdobně barokní tvary i lineární jednoduchost, nechybí kamínky, korálky, provázky, plasty. Jednou jsou barevně kontrastní, jindy jen decentně doplňují oděv. Jsou však vždy neodmyslitelnou součástí oděvního celku.

OVERAL

Overal je oděv prakticky nepraktický. Pevné spojení kalhotové a vrchní části sice zaručuje , že nám nebude táhnout na záda, sníh se nedostane pod oděv a při sportování nás nebudě škrtit pás. Horší to bude s nutností rychle se svléci, zejména v terénu nebo v restauraci. Zkrátka s vynálezem nových typů sportovních oděvů to vypadá, že těmto, z pracovních uniforem odvozeným overalům už bude také odzvoněno. Ale miminka a batolata je budou stále mít ve své garderobě s mnoha vylepšenými prvky zapínání, právě tak jako sportovci pro některé speciální sporty – lety na lyžích, plavání i atletika, či tanečníci, ale tady už budeme mluvit spíše o dresech, kam svým zaměřením jistě patří. Móda si na ně také tu tam vzpomene a jistě v budoucnu ještě s inspirací a vizemi vesmírných letů o nich bude řeč.

OVČÍ VLNA

Prapůvodní a stále nenahraditelné přírodní vlákno, získané ze srsti ovcí má mnoho vynikajících vlastností, které ani novodobá chemická technologie nedokázala dosud nahradit. Naopak současnost ukazuje, že vlna je stále žádaná. Dokonale promyšleným křížením typů zvířat se získá vlákno velmi jemné a díky úpravárenským procesům a zpracovatelským technologiím jsou potlačeny nepříznivé vlastnosti vlny. Ta se už dnes nemačká, může se prát v pračce, neplstí, když má hřát hřeje, je-li teplo chladí…. Ovce jsou navíc pokládány ze obnovitelný zdroj surovin – zvíře se samo napase, několikrát za život je ostříháno, srst znovu naroste a ještě je tu ke zpracování mléko a případně maso. Čili ekologicky velmi užitečné zvíře. Vlnu tedy nezatratíme v našem syntetickém věku, ale naopak ji budeme stále považovat za nádhernou , luxusní přírodní surovinu.

OZDOBY

Lidi se zdobili kdečím od pradávna a tato záliba přetrvává dodnes, ať už se jedná o vyspělou civilizaci, či přírodní národy. Ozdobou může být šperk, či bižutérie, mušličky nebo vyplavená dřívky, kovová přezky i skleněné kamínky, plasty i přírodniny. Ukázkou vytříbeného způsobu „zdobení“ v pánském oděvu.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop