MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Textilkám loni klesly tržby a snížil se i počet zaměstnanců

zdroj ČTK

Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK) odhaduje, že tržby v celém odvětví poklesly za loňský rok o 11,1 procenta. To je méně než v roce 2008, a dokonce je to lepší výsledek, než kterého dosáhly některé perspektivnější obory. Textilní a oděvní továrny propustily v průběhu uplynulého roku v průměru 22,2 procenta svých zaměstnanců.
Na rozdíl od jiných odvětví, která před krizí rostla každý rok někdy i dvouciferným tempem, se tržby textilek dlouhodobě snižují. „V průběhu celého prvního pololetí neklesly tržby pod úroveň konce roku 2008,“ sdělil listu výkonný ředitel ATOK Jiří Kohoutek. Ve druhé polovině roku se však tržby textilek propadly, což bylo způsobeno částečně také vlivem posilující koruny. „I my jsme závislí na trhu Evropské unie, a zejména na německém,“ dodal Kohoutek. S nejistotou hledí na letošní rok i ty fi rmy, které krizi neustály a skončily v konkurzu. V průběhu letoška se totiž pravděpodobně rozhodne o jejich dalším osudu. Při pesimistické variantě to může znamenat další úbytek pracovních míst. Textilní a oděvní výrobci ještě před rokem zaměstnávali kolem 50 tisíc pracovníků, v současné době jich je asi 38 tisíc. Propouštění masivně zasáhlo hlavně textilní průmysl, který je považován za zdravější součást celého odvětví. V posledních letech jej však živila hlavně výroba technických textilií pro automobilový a stavební průmysl. Z oděvních podniků loni odešlo mnohem méně lidí, avšak v některých případech už to byli jejich úplně poslední zaměstnanci.
Podle Kohoutka může za dramatický pokles počtu pracovníků v celém odvětví i stahování fi rem do zahraničí. Česko podle ATOK přechází na „severoevropský model“. To znamená, že v zemi působí textilní fi rmy, které mají vlastní značky, design i marketing a zadávají výrobu po celém světě tak, aby to pro ně bylo co nejvýhodnější. „Je to důsledek toho, že nákladově neumíme obstát,“ řekl dnešní MfD Kohoutek.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop