MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


OP Prostějov bude šít čtyři dny v týdnu

zdroj ČTK

Prostějovský Oděvní podnik je v úpadku. Rozhodl o tom 25. ledna Krajský soud v Brně. ČTK to zjistila v insolvenčním rejstříku na www.justice.cz. Největší tuzemský výrobce oděvů, který zaměstnává asi 1500 lidí, je od 18. ledna v insolvenci. Soud o zahájení insolvenčního řízení požádala sama firma, která dluží věřitelům přes 1,6 miliardy korun. Chce nadále zachovat výrobu.
Insolvenčním správcem soud jmenoval brněnského advokáta Jaroslava Svobodu. Rozhodl také o první schůzi věřitelů, která uskuteční 2. března v budově brněnského krajského soudu.
Věřitelé na ní mimo jiné zvolí věřitelský výbor. „Následně by mělo být rozhodnuto o způsobu řešení úpadku. V tomto případě půjde buď o reorganizaci, nebo o konkurz,“ upřesnil mediální zástupce OP.
OP podal u brněnského krajského soudu návrh na zahájení insolvenčního řízení proto, že věřitelské banky firmě neudělily souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na čtyři měsíce ochránilo před věřiteli. Na schválení moratoria byl potřeba souhlas alespoň dvou bank. Dvě ze tří, podle dřívějších informací Hospodářských novin Raiffeisenbank a Citibank, ale odmítly. Firma bankám dluží asi 1,3 miliardy korun.
Podnik vyhlášení úpadku očekával. Generální ředitel OP Jiří Tuvora minulý týden ČTK řekl, že stále věří v zachování výroby a zaměstnanosti. O budoucnosti firmy však rozhodnou věřitelé. Vedení OP chce zlepšit situaci firmy zefektivněním výroby, změnou obchodní sítě či prodejem budov odštěpných závodů, ve kterých firma již nevyrábí. Podnik v minulosti uzavřel své provozy v Ostravě, Uherském Hradišti, Olomouci a Lošticích.
Účetní hodnota majetku firmy dosahuje v současné době 1,3 miliardy korun. „Prioritním cílem OP Prostějov je i nadále pokračovat ve výrobě a udržet zaměstnanost i v rámci insolvence. Současné vedení považuje za optimální variantu řešení insolvence formou reorganizace. O všech dalších krocích budou nyní rozhodovat věřitelé a následně je bude schvalovat soud,“ uvedl Samec ještě 18. ledna po zahájení insolvenčního řízení.
Zaměstnanci podniku pracují jen čtyři dny v týdnu. Jak Samec sdělil ČTK, čtyřdenní pracovní týden byl zaveden proto, aby byla výroba kontinuálně pokryta. V den, kdy zaměstnanci OP nebudou chodit do práce, budou dostával 60 procent mzdy.
Podle dřívějších informací mluvčího prostějovského úřadu práce Adolfa Tomandla by na Prostějovsku výrazně vzrostla míra nezaměstnanosti, pokud by OP Prostějov v budoucnu musel propustit všechny pracovníky. OP má svoji poslední pobočku v Jeseníku, ve které pracuje přes 200 lidí. I jejich případné propuštění by výrazně zvýšilo míru nezaměstnanosti v okrese.
OP ještě na začátku roku 2008 zaměstnával více než 3000 lidí, nyní v podniku pracuje 1523 lidí a dalších 330 je na mateřské nebo rodičovské dovolené. „OP aktuálně neplánuje žádné hromadné propouštění,“ uvedl před nedávnem Samec. OP podle něj již zahájil výrobu kolekce pro letošní jaro a léto. Podnik se zabývá zejména výrobou pánské a dámské konfekce, kterou produkuje pod vlastními značkami i pod značkami zahraničních odběratelů. Firma dále provozuje v Česku a na Slovensku 84 obchodů.
Podnik loni podle odhadů hospodařil se ztrátou 400 milionů korun při tržbách 1,3 miliardy korun. Předloni firmě klesly tržby zhruba o 550 milionů na 1,94 miliardy Kč při rekordní ztrátě 1,085 miliardy korun. Ještě v roce 2007 OP vykázal zisk 13,7 milionu korun. Tržby tuzemských oděvních podniků negativně ovlivňují kurzové výkyvy a levná pracovní síla v Asii.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop