MAXI fashion
Jediný bezplatný odborný magazín pro obchodníky z oblasti módy v ČR a SR


Mzdy ve výrobě textilu nemají letos klesnout pod úroveň roku 2009

zdroj ČTK

Mzdy v textilním a oděvním průmyslu by letos neměly klesnout pod úroveň roku 2009. Zabezpečuje to nová odvětvová kolektivní smlouva, kterou na rok 2010 uzavřely textilácké odbory s Asociací textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK). ČTK to řekla předsedkyně Odborového svazu pracovníků textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Miroslava Palečková.
„Jednání nebylo jednoduché, jsem ráda, že jsme dospěli k tomuto kompromisu. V současné době to bylo maximum možného,“ uvedla šéfka odborů. V roce 2009 kolektivní smlouva zajišťovala pracovníkům růst mezd alespoň o inflaci. Pro letošní rok by ale podle Palečkové takové ustanovení mohlo v případě deflace znamenat, že by se platy snížily. Z posledních dostupných údajů textilní asociace vyplývá, že průměrná měsíční mzda ve výrobě textilu a oděvů se od ledna do června 2009 meziročně zvýšila o 6,7 procenta na 15 200 korun. V textilní výrobě měli pracovníci na výplatních páskách měsíčně v průměru 17 700 korun, což je o 3800 korun více než v oděvní produkci.
Za stejné období výrobci textilu a oděvů snížili také počet zaměstnanců. V celém textilním a oděvním sektoru klesla za první pololetí 2009 zaměstnanost meziročně o 21,3 procenta na 41 000 pracovníků. Nelehkou situaci odvětví podtrhuje dění v Oděvním podniku Prostějov, který minulý týden požádal soud o ochranu před věřiteli. Oděvní firma, která předloni vykázala rekordní ztrátu 1,085 miliardy korun, chce pomocí takzvaného předinsolvenčního moratoria dokončit restrukturalizaci, a vyhnout se tak případnému řízení o úpadku.
Potížím se v poslední době nevyhnula také řada dalších textilních podniků. V konkurzu se na podzim 2009 ocitla předlužená textilka Jitex z Písku, výrobu přízí ukončila ve stejném období textilní společnost Bartoň Náchod. Poslední zaměstnance propustila loni v létě také textilní firma Perla z Ústí nad Orlicí.

Inzerce

Velkoobchodní centrum módy na internetu Doplňky - kontaktní čočky
Krajkové tetování
Módní tetování
vybavení prodejen
Najväčšie výhody podnikania na internete
Účesy | Tisíce účesů, módní střihy, svatební, společenské: účesy pro polodlouhé vlasy, účesy pro krátké vlasy | happyhair.sk | HappyHairShop